Odnowiony gmach zostanie otwarty dla zwiedzających na obchody 150-lecia muzeum, które zainauguruje jubileuszowa wystawa „Wywyższeni” poświęcona hierarchiom społecznym i ich wpływowi na sztukę europejską i azjatycką.
Jak podkreśliła Morawińska, gmach muzeum jest bardzo zaniedbany, ponieważ od czasu jego wzniesienia, tj. od 1938 roku, nie był remontowany i ma bardzo poważne odstępstwa od tego, jak powinno wyglądać współczesne muzeum. „To nam utrudnia kontakty z zagranicą, bo trudno jest pożyczać dzieła sztuki wysokiej klasy do muzeum, które nie jest w stanie trzymać wilgotności i temperatury” – mówiła.
Rewitalizacji wymagają przede wszystkim galerie stałe. Jak zauważyła Morawińska, najstarsza galeria w warszawskim Muzeum Narodowym została otwarta ponad pół wieku temu, a czas eksploatowania wystaw stałych, zgodnie ze standardami przyjętymi w muzeach na świecie, wynosi 10-15 lat.
W odremontowanych i na nowo zaaranżowanych galeriach stałych eksponaty, prezentowane dotychczas zgodnie z tradycyjnym podziałem na epoki i regiony, będą powiązane ze sobą tak, aby pokazywać wspólne dziedzictwo i powiązania w kulturze europejskiej. Za nowy układ galerii stałych będzie odpowiadać architekt wnętrz i krytyk sztuki Robert Rumas.
Dużym problemem jest też zbyt mała powierzchnia muzeum w stosunku do liczby eksponatów. Morawińska podkreśliła, że w magazynach muzeum planowano przechowywanie 100 tys. eksponatów, obecnie zbiory muzeum liczą blisko 1 mln obiektów.
W pierwotnym planie gmachu nie wyznaczono miejsca na galerie czasowe, dlatego zaaranżowano dla nich przestrzeń na dwóch kondygnacjach. Po remoncie wystawy czasowe będą prezentowane w przestronnej galerii.
Zmodernizowana zostanie także sala kinowa, muzealna kawiarnia oraz dziedziniec główny. Zaplanowano również otworzenie zabytkowego, dotychczas zamkniętego dla zwiedzających, Dziedzińca im. Stanisława Lorentza, gdzie będą odbywać się seanse filmowe i ekspozycje na świeżym powietrzu, zostanie otwarta kawiarnia.
Według wstępnych szacunków, remont, który sfinansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, będzie kosztować 15 mln zł.
Część funkcji muzeum na czas remontu przejmą dwa jego oddziały: Muzeum Plakatu w Wilanowie oraz Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni.
Od 17 lipca w Królikarni, w ramach wystawy „Damy z pieskiem i małpką”, będzie można oglądać XVIII-wieczne obrazy i rysunki, rokokowe stroje noszone przez damy tamtych czasów. W Muzeum Rzeźby będzie realizowany program ośrodka oświatowego muzeum: lekcje muzealne, warsztaty dla dzieci, koncerty, wykłady i dyskusje.
W przyszłości powierzchnia Muzeum Narodowego zostanie powiększona o skrzydło gmachu, które dzisiaj zajmuje Muzeum Wojska Polskiego. Jak jednak poinformowała Morawińska na konferencji, w związku z przesunięciem daty rozpoczęcia budowy swojej nowej siedziby na Cytadeli Warszawskiej, Muzeum Wojska Polskiego rozpocznie przeprowadzkę prawdopodobnie dopiero w 2015 roku.
Powołane na mocy ustawy o wychowaniu publicznym w Królestwie Polskim z 20 maja 1862 roku Muzeum Narodowe w Warszawie mieści się w obecnej siedzibie przy Al. Jerozolimskich od 1938 roku. (PAP)
mce/ hes/