Ministerstwo Kultury wyda 128mln zł na inwestycje chopinowskie

Ministerstwo Kultury wyda 128mln zł na inwestycje chopinowskie

15.07. Warszawa (PAP) – Adaptacja Zamku Ostrogskich, budowa Centrum Chopinowskiego oraz rozbudowa i rewitalizacja obiektów w Żelazowej Woli i Brochowie – to plany Ministerstwa Kultury dotyczące inwestycji chopinowskich. Resort planuje łącznie przeznaczyć na ten cel 128,6 mln zł.

„Mimo trudnych początków i ogromnych zaległości teraz patrzę na te inwestycje dużo spokojniej. Przełom 2007 i 2008 roku był dla mnie dość trudny, inwentaryzacja wszystkich inwestycji chopinowskich potwierdzała wówczas fakt, że jest z nimi źle. Dziś zgodnie z obietnicą po kilkunastu miesiącach pracy mogę powiedzieć, że każda inwestycja została wyciągnięta z fazy kryzysowej i jest bliska finału” – mówił minister kultury Bogdan Zdrojewski podczas środowej konferencji prasowej w gmachu remontowanego Zamku Ostrogskich w Warszawie.

Jak przypomniał, adaptacja Zamku Ostrogskich, gdzie będzie się mieścić unowocześnione Muzeum Fryderyka Chopina, trwa od maja br. „To najtrudniejsza inwestycja, ponieważ dotyczy obiektu zabytkowego. Ponadto odkryto tu dodatkowe piwnice, co zwiększyło skalę zadania. Pomimo to 1 marca przyszłego roku obiekt zostanie oddany jako najnowocześniejsze w Europie muzeum monograficzne” – relacjonował Zdrojewski.

W powstającym naprzeciwko Zamku Centrum Chopinowskim uruchomiony ma zostać ośrodek informacji chopinowskiej. Placówka będzie także siedzibą Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Towarzystwa im. Fryderyka Chopina, Międzynarodowej Federacji Towarzystw Chopinowskich, Polskiej Rady Muzycznej oraz Fundacji Wydania Narodowego Dzieł Wszystkich Fryderyka Chopina. „Prace wykończeniowe placówki posuwają się bardzo szybko i jestem przekonany, że w lutym przyszłego roku oddamy ten obiekt najważniejszym instytucjom zajmującym się Chopinem, ale też stworzymy tam prawdziwe centrum edukacyjne z myślą o tym naszym największym kompozytorze” – dodał minister.

Natomiast w Żelazowej Woli, miejscu urodzenia Fryderyka Chopina, trwają prace rewitalizacyjne zespołu dworsko-parkowego, gdzie w lutym przyszłego roku ma zostać uruchomiony ośrodek muzealno-turystyczny. „Przygotowujemy tak całą infrastrukturę, żeby można tam było organizować kameralne koncerty zarówno w pomieszczeniu zamkniętym, jak i w plenerze oraz przygotowujemy finalne prace dotyczące samego ogrodu” – podsumował stan inwestycji Zdrojewski.

Minister przedstawił także stopień zaawansowania prac konserwatorsko-restauratorskich oraz remontowo-budowlanych w Brochowie, gdzie m.in. znajduje się XVI-wieczna bazylika, w której odbył się ślub rodziców kompozytora i jego chrzest. „Świątynia otrzyma już w grudniu nowy wystrój wnętrza współgrający z duchem epoki, w której żył Chopin” – zaakcentował Zdrojewski.

„Myślę, że wszystkie te przygotowane obiekty będą budować dobry wizerunek państwa polskiego, jeżeli chodzi o opiekę nad tą częścią materialnego dziedzictwa po Fryderyku Chopinie” – ocenił minister kultury i dziedzictwa narodowego. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :