Artysta urodzony 1 października 1944 roku w Antoniówce niedaleko Tomaszowa Lubelskiego. Natomiast zmarł w Warszawie 31 maja 1973 roku.
Mieczysław Kosz jeszcze w dzieciństwie utracił wzrok. Mimo to nie przeszkodziło mu to w karierze pianisty jazzowego i kompozytora.
Kosz ukończył Państwową Szkołę Muzyczną dla niewidomych oraz krakowską Średnią Szkołę Muzyczną w klasie fortepian.
Swoje pierwsze kroki jako pianista jazzowy stawiał wraz w klubie „Helicon”, gdzie grał z Bogdanem Wellsem i Wiktorem Perelmutterem.
Później na dwa lata wyjechał do Zakopanego, gdzie grywał w różnych zakopiańskich lokalach. W roku 1967 przeniósł się do Warszawy, gdzie w dalszym ciągu grywał ze swoim trio, a także występował solo w kawiarni „Nowy Świat”. Również w tym roku Mieczysław Kosz zrealizował swoje pierwsze archiwalne nagrania dla Polskiego Radia. Konsekwencją tego był udział Kosza w koncercie „Nowe Twarze w Polskim Jazzie” w ramach festiwalu Jazz Jamboree. Kosz występował wielokrotnie na tym festiwalu, zarówno grywał sam jak i ze swoim trio, a także z Bronisławem Suchankiem, Czesławem Bartkowskim i w d duecie z Marianną Wróblewską.
Mieczysław Kosz grywał również w czasie innych festiwali w tym m.in. na krakowskich Zaduszkach Jazzowych, festiwal Jazz nad Odrą we Wrocławiu, a także za granicą, np.: Osterreichisches Amateur Jazz Festival w Wiedniu, Międzynarodowy Festiwal Pianistów Amatorów w Munchengladbach, Festiwal de Jazz Montreux w Szwajcarii. Podczas tych zagranicznych występów wielokrotnie był nagradzany.
Mieczysław Kosz wielokrotnie był również zapraszany do współpracy muzycznej z innymi jazzmenami w tym przez Jana Ptaszyn Wróblewskiego, Jacka Ostaszewskiego, Andrzeja Trzaskowskiego czy Mariannę Wróblewską.
Na jego dyskografię składają się m.in. New Faces In Polish Jazz: Mieczysław Kosz (1969), Mieczysław Kosz Trio: Reminiscences (1971), Sounds of Marianna Wróblewska (1972), Mieczysław Kosz Trio vol. 1-2 (1975) czy The Complete Recordings od Mieczysław Kosz (1994).
Marta Kotas 2009.02.01