Łódź/ Wystawa militariów z Polski i innych krajów

Łódź/ Wystawa militariów z Polski i innych krajów

09.11. Łódź (PAP) – Miłośnicy historii i militariów od poniedziałku w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi mogą oglądać wystawę prezentującą elementy wyposażenia wojskowego oraz przybliżającą technikę wojenną Polski, krajów z nią sprzymierzonych i jej wrogów w latach 1914-1939.

„Wystawa jest swego rodzaju uzupełnieniem naszej stałej ekspozycji historycznej. Chcieliśmy pokazać m.in. polską myśl wojskową z lat 1914-1939. Nie każdy bowiem wie, że wynalazcą busoli, która do tej pory jest na wyposażeniu większości armii, był Polak Jan Begard. Nasze szable należały do najlepszych w Europie. Lance jeszcze w 1939 r. wzbudzały paniczny strach wśród Niemców. Niezwykle udane były też konstrukcje broni krótkiej oraz ciężkie i lekkie karabiny maszynowe” – powiedział PAP starszy kustosz muzeum Andrzej Kacperski.

Oprócz wymienionych przez niego militariów zwiedzający mogą też obejrzeć m.in. manierki, mapniki i wojskowe mapy kartograficzne. Eksponaty prezentowane są na tle pamiątkowych fotografii z lat 1914-1939 ukazujących bitwy, w których wsławiły się polskie jednostki.

Wystawa pt. „Nie tylko szablą i karabinem Szable, busole, manierki żołnierza polskiego 1914-39 na tle innych armii” została przygotowana z okazji 91. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Znajdują się na niej eksponaty z kolekcji Tomasza Otrębskiego z Krakowa oraz Adama Lubomira Woźniaka w Łodzi. Ekspozycję wzbogaciły militaria ze zbiorów łódzkiego MTN. Będzie czynna do 28 lutego 2010 r.(PAP)

duk/ abe/ mow/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :