Łódź/ Nagrody 6. Festiwalu Mediatravel

Łódź/ Nagrody 6. Festiwalu Mediatravel

25.4.Łódź (PAP) – Fotografik Ewa Rubinstein, Kazimierz Karabasz, twórca „polskiej szkoły” filmowego dokumentu oraz serbski reżyser Emir Kusturica otrzymali nagrody honorowe podczas kończącego się w sobotę w Łodzi 6. Festiwalu Cywilizacji i Twórczości Audiowizualnej Mediatravel 2009.

Nagrody honorowe im. Krzysztofa Kolumba przyznane zostały twórcom m.in. „za ciekawość odkrywcy i wytrwałość w poszukiwaniu tematów oraz docieraniu do najdalszych zakątków naszej planety”.

Kusturicy – twórcy takich filmów jak „Czas Cyganów”, „Arizona Dream”, „Underground” czy „Czarny kot, biały kot” – organizatorzy Festiwalu przyznali nagrodę „za wytrwałość w poszukiwaniu tematów związanych z historią własnego kraju, za rozrachunek z trudnymi dziejami Półwyspu Bałkańskiego”. Nagrodę w imieniu reżysera odebrał jego pełnomocnik.

Festiwal to także konkurs, w którym przyznano nagrody i wyróżnienia w pięciu kategoriach: film, fotografia, radio, prasa i internet.

W kategorii film dwie równorzędne nagrody World Mediatravel otrzymali Michał Nekanda-Trepka i Lechosław Czołnowski za film „Moja Archeologia” oraz Sławomir Malinowski za obraz „Omdurman”. Nagrodę specjalną otrzymał Paolo Poloni za „Podróż do Misterbianco”.

Nagrodzono także Annę Kaczkowską za reportaż radiowy „Ameryka bez wizy” oraz Romana Czesarka za cykl fotografii pt. „Ptaki”.

Nagrodę specjalną otrzymał Jan Gać za całokształt działalności literackiej i popularyzatorskiej w przybliżaniu różnych stron świata w aspekcie historii, zabytków i piękna przyrody. Gać – historyk, podróżnik i fotografik – jest autorem i ilustratorem 14 książek i blisko 200 artykułów.

Nagrody wręczone zostały podczas uroczystej Gali w Filharmonii Łódzkiej. Uświetnił ją występ 50-osobowego chóru z Holandii – De Leesanghers oraz recital trzech tenorów – Dariusza Stachury, Pawła Skałuby oraz Adama Zdunikowskiego.

Festiwal Mediatravel – według organizatorów – kierowany jest do twórców mediów, którzy realizują filmy, fotografie, audycje radiowe, strony w internecie i piszą reportaże o człowieku i kulturach z różnych zakątków świata. W programie trwającej od poniedziałku imprezy znalazły się m.in. spotkania z twórcami, projekcje filmowe, wystawy oraz warsztaty fotograficzne, filmowe i radiowe. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :