Leszek Możdżer i Phil Manzanera zagrają w Fabryce Trzciny

Leszek Możdżer i Phil Manzanera zagrają w Fabryce Trzciny

4.6.Warszawa (PAP) – Brytyjski gitarzysta Phil Manzanera i pianista jazzowy i kompozytor Leszek Możdżer wystąpią w sobotę w warszawskim Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny.

Jest to kolejny międzynarodowy projekt, w którym uczestniczy Leszek Możdżer – poinformowali PAP organizatorzy wydarzenia.

Możdżerowi i Manzanerze towarzyszyć będą: awangardowy perkusista Charles Hayward i słynny basista Yaron Stavi.

Na program koncertów złoży się materiał muzyczny z płyty Manzanery „Firebird V11”, określanej jako „eksplozja muzycznej inwencji”. Album został wydany w listopadzie 2008 r. nakładem Expression Records – niezależnej wytwórni.

Inspiracją dla tego muzycznego przedsięwzięcia stała się sztandarowa gitara Manzanery – czerwono-biały Gibson Firebird, którego muzyk używa od 35 lat. „Po 35 latach działalności w branży muzycznej postanowiłem wrócić do instrumentalnego grania gitarowego, nagrywając siedem utworów na żywo wyłącznie na swoim czerwonym Gibsonie Firebird” – mówi o albumie Manzanera.

Manzanera oraz Hayward zaprosili do udziału w projekcie basistę Yarona Stavi, a składu dopełnił polski pianista Leszek Możdżer. Album zawiera siedem utworów – dwa z nich stworzył Manzanera, po jednym skomponowali pozostali członkowie kwartetu, a oprócz tego na płycie znalazła się kompozycja dawnego członka Quiet Sun – Billa MacCormicka.

Phil Manzanera to jeden z najbardziej znanych brytyjskich muzyków i producentów fonograficznych; sławę zyskał na początku lat 70. jako główny gitarzysta Roxy Music. Jako kompozytor, producent i artysta solowy współpracował z wieloma ważnymi postaciami współczesnej sceny muzycznej, m.in. Stevem Winwoodem, Davidem Gilmourem, Johnem Calem, Godley & Creme i Johnem Wettonem z King Crimson.

Leszek Możdżer jest pianistą jazzowym światowej klasy. Nagrywał płyty z prawie wszystkimi polskimi muzykami jazzowymi: Tomaszem Stańką, Januszem Muniakiem, Michałem Urbaniakiem, Piotrem Wojtasikiem, Adamem Pierończykiem, Henrykiem Miśkiewiczem czy Anną Marią Jopek. Od lat współpracuje z mieszkającym w Los Angeles Janem Kaczmarkiem. Od roku 2004 Leszek Możdżer wraz z Larsem Danielssonem oraz Zoharem Fresco występują na całym świecie jako Możdżer Danielsson Fresco Trio.

Yaron Stavi to pochodzący z Izraela skrzypek, gitarzysta i kontrabasista. Występował na koncertach i festiwalach w Europie i Izraelu. Od czasu spotkania na festiwalu w Szwajcarii w 1997 r. Yaron grywa ze słynnym skrzypkiem jazzowym Nigelem Kennedym i często współpracuje z Philem Manzanerą.

Charles Hayward jest angielskim perkusistą i członkiem-założycielem eksperymentalnej grupy rockowej THIS HEAT. Udziela się bardzo aktywnie w projektach nie tylko typowo muzycznych, m.in. tworząc: muzykę do spektakli, muzykę dla cyrku. Ostatnio organizuje m.in. improwizacje muzyczne Continuity w ramach festiwalu Camberwell Arts.

Muzycy zgrają także w Poznaniu (5.06) i w Sopocie (7.06). (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :