Koncert Maceo Parkera w Warszawie

Koncert Maceo Parkera w Warszawie

26.4.Warszawa(PAP) – Maceo Parker, amerykański saksofonista jazzowy i soulowy wystąpi w poniedziałek w warszawskiej Sali Kongresowej.

„Wiosenna trasa koncertowa Maceo Parkera przewiduje jedyny w Polsce koncert w ramach tegorocznego cyklu naszych wydarzeń muzycznych – powiedział PAP Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu. „Maceo obiecał nam, że +zagra funky jak James Brown, Prince i George Clinton i że to będzie naprawdę szczególne, funkowe tournee+” – dodał Piątkowski.

„Wiem, że funky jest niezwykle modne i popularne także w Polsce. Nie zawitałem do was wcześniej z Jamesem Brownem i Princem. Wspominał mi o doskonałym przyjęciu George Clinton. Podobno jego Funkadelic dał oszałamiający show w Warszawie. Obiecuję – nasz koncert będzie równie wspaniały” – powiedział Parker.

„Legendarny saksofonista, nim zyskał sławę i ugruntował pozycję wybitnego instrumentalisty, przez dekady występował w zespołach Jamesa Browna, George’a Clintona a nawet Prince’a – mówi Piątkowski. – Dzisiaj muzyka Maceo Parkera jest synonimem funky i wzorcem niemożliwym wręcz do naśladowania – dodaje.

Maceo Parker urodził się w 1943 r. w Kinston w Karolinie Północnej. Od najmłodszych lat miał styczność z muzyką, ponieważ jego rodzice śpiewali w kościelnym chórze. W 1964 r. muzyk wraz z bratem, Melvinem Parkerem, nawiązał współpracę z Jamesem Brownem. Z Brownem brał udział w tysiącach koncertów i nagrał wiele płyt.

Przenikliwy, funkowy saksofon Maceo Parkera słychać zarówno w „Papa’s Got A Brand New Bag” oraz „I Got You – I Feel Good”, jak i na wszystkich albumach Browna wydanych w latach 60. i 70.

W estradowym show Browna grał, z przerwami, do roku 1985; zdecydował się opuścić komercyjną estradę i kontrowersyjnego lidera, ponieważ Brown, za narkotyki, po raz kolejny trafił do więzienia.

W latach 90. muzyk odniósł sukces jako artysta solowy. Wydał kilkanaście albumów solowych i uczestniczył w nagraniu kilkudziesięciu innych, jako muzyk towarzyszący.

W poniedziałek w Warszawie muzyk zaprezentuje swój zespół Roots Revisited. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :