Kamień węgielny pod budowę Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku

Kamień węgielny pod budowę Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku

14.09. Gdańsk (PAP) – Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Teatru Szekspirowskiego odbyła się w poniedziałek w Gdańsku. Uczestniczyli w niej premier Donald Tusk i minister kultury Bogdan Zdrojewski. Prace budowlane rozpoczną się wiosną przyszłego roku.

Pomysł budowy Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku sięga 1991 r., kiedy to z inicjatywy anglisty, prof. Jerzego Limona powstała Fundacja Theatrum Gedanense, pod patronatem księcia Walii Karola i Andrzeja Wajdy.

„Gdyby nie serce i wiedza naszego gospodarza profesora Jerzego Limona, to jeszcze długie lata czekalibyśmy, aż ten były parking Służby Bezpieczeństwa zamieni się w Teatr Szekspirowski. Kilka jest tylko takich chwil w dziejach III Rzeczpospolitej, podobnie jak zamiana budynku KC PZPR na giełdę. Za to gigantyczne przedsięwzięcie chciałbym bardzo podziękować, na stare lata będę mógł oglądać wielkiego Szekspira, w wielkim mieście i wielkim teatrze” – powiedział premier Tusk.

Minister Zdrojewski podkreślił, że dzięki Teatrowi Szekspirowskiemu „mapa kultury polskiej” staje się bardziej kompletna.

„Nie była to łatwa droga, kiedy jako grupa dość naiwnych idealistów uwierzyliśmy, że wystarczy tylko mieć świetny pomysł, a pieniądze same spłyną” – powiedział na konferencji prasowej prof. Limon.

Koszt budowy Teatru Szekspirowskiego wyniesie ponad 80 mln zł, z czego 50 mln to dotacja z Unii Europejskiej, resztę sfinansują samorządy: gdański oraz marszałkowski. Budynek, który będzie miał m.in. otwierany dach, zaprojektował włoski architekt Renato Rizzi. Obiekt, w zależności od rozmieszczenia trzech scen i widowni, które nie będą miały stałego miejsca, będzie mógł pomieścić ok. 400-500 osób. Budowa ma potrwać od 2,5 do 3 lat.

Nowy teatr powstanie w pobliżu zabytkowego centrum Gdańska na placu Bogusławskiego.

W miejscu tym w XVII wieku działała podobna instytucja pod nazwą Szkoła Fechtunku, w której wystawiano sztuki Williama Szekspira. Pierwsze wzmianki historyczne o występach aktorów angielskich w Szkole Fechtunku pochodzą z ok. 1611 r. Po rozebraniu Szkoły Fechtunku w 1740 r. powstał w tym samym miejscu inny teatr, zwany Komedienhaus, który funkcjonował do początku XIX wieku.

Teatr Szekspirowski będzie działał na zasadzie impresariatu, nie będzie więc miał stałego zespołu aktorskiego. Ważną częścią jego działań będą programy edukacyjne – upowszechniające dzieła Williama Szekspira, głównie dla młodzieży.

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego poprzedziło blisko godzinne widowisko teatralne na Długim Targu pt. „Aktorzy przyjechali” (cytat z „Hamleta”) w reżyserii Andrzeja Wajdy.

W przedstawieniu wzięło udział ok. 70 aktorów, m.in.: Mirosław Baka, Grażyna Barszczewska, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Agata Buzek, Andrzej Chyra, Magdalena Cielecka, Piotr Gąsowski, Krzysztof Globisz, Olgierd Łukaszewicz, Anna Mucha, Cezary Pazura, Jerzy Radziwiłowicz, Dorota Segda, Andrzej Seweryn, Maria Seweryn, Wojciech Siemion, Jerzy Stuhr, Leszek Teleszyński, Zbigniew Zamachowski i Ewa Ziętek.

Przedstawili oni na przedprożach kamienic i 20 specjalnie przygotowanych scenach wybrane przez siebie sceny i monologi z dzieł Szekspira. Oprócz języka polskiego, fragmenty utworów angielskiego dramaturga wygłoszono także w jego rodzimym języku oraz po niemiecku.

Na jednym z przedproży przedstawiono fragment „Snu Nocy Letniej”, w którym zazdrosną Tytanią była Krystyna Łubieńska, a jej małżonkiem Oberonem – Stanisław Michalski. Krzysztofowi Kolbergerowi podczas recytowania Szekspira towarzyszył akompaniament gitary, Wojciechowi Siemionowi dźwięk wiolonczeli, a Zbigniew Olszewski przyprowadził owczarka starogermańskiego.

Widowisko obejrzało kilka tysięcy osób, które wcześniej odebrały bezpłatne zaproszenia. Długi Targ na czas spektaklu był zamknięty dla przechodniów i turystów.

Happening rozpoczęła i zakończyła odegrana w trzech miejscach Długiego Targu fanfara „Oskar” skomponowana przez Wojciecha Kilara i dedykowana w 2000 r. Andrzejowi Wajdzie. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :