Janusz Majewski kręci w Krakowie film „Mała Matura 1947”

Janusz Majewski kręci w Krakowie film „Mała Matura 1947”

01.10. Kraków (PAP) – Reżyser Janusz Majewski realizuje w Krakowie swój nowy film „Mała Matura 1947”. W czwartek realizowano zdjęcia na Rynku Głównym.

Film opowiada o przyspieszonej edukacji 16-letniego ucznia ze Lwowa, który rozpoczyna edukację w gimnazjum Sobieskiego w Krakowie. Zarówno on, jak i jego koledzy dorastają w burzliwych czasach, wymagających dorosłości, podlegają presji czasu.

Autorem scenariusza jest sam reżyser, w filmie wątki autobiograficzne splatają się z fikcyjnymi i podlegają kreacji artystycznej. W rozmowie z PAP reżyser nie chciał zdradzić puenty filmu.

W filmie w rolach głównych wystąpią: Marek Kondrat, Wojciech Pszoniak, Artur Żmijewski, Olgierd Łukaszewicz, Wiktor Zborowski, Marian Opania, Sonia Bohosiewicz.

„Przyjęliśmy taką zasadę, że skoro w filmie w rolach uczniów występują amatorzy, to z kolei profesorowie grani są przez wybitnych aktorów” – powiedział Janusz Majewski. Aktorzy-amatorzy zostali wybrani do filmu w wielomiesięcznych castingach.

„Zdjęcia do filmu rozpoczęły się pod koniec września w Krakowie i potrwają do 19 stycznia 2010 roku” – poinformowała w czwartek PAP Magdalena Szymczak-Michalska, rzeczniczka producenta filmu.

Pierwszy pokaz filmu planowany jest na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w maju 2010 r.

Producentem filmu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, a koproducentem Krakowskie Biuro Festiwalowe. Film powstaje przy finansowym wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Janusz Majewski – reżyser filmowy, scenarzysta, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, nakręcił kilkadziesiąt filmów, m.in. „Zaklęte rewiry” (1975), „C.K. Dezerterzy” (1985) i „Złoto dezerterów” (1998).(PAP)

hp/ hes/ jbr/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :