IV Festiwal Organowy w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie – 2011r.

IV Festiwal Organowy w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie – 2011r.

To już IV Festiwal Organowy w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie – 2011r.
Festiwal rozpocznie się, w sobotę 18 czerwca, inauguracyjnym koncertem poświęconym pamięci Henryka Rozkruta, założyciela i prezesa Stowarzyszenia Katedra oraz twórcy festiwalu. 

Dlatego nie obędzie się bez takich utworów, jak – fantazja i fuga – „Ad nos, ad salutarem undam” Ferenca Liszta w wykonaniu Andrzeja Chorosińskiego, profesora uczelni muzycznych w Warszawie, Poznaniu i we Wrocławiu, jednego z najwybitniejszych organistów polskich, koncertującego w Polsce i na całym świecie, konsultanta budownictwa organów na całym świecie   oraz  – „Requiem d-moll” – Gabriela Faure,  w wykonaniu Orkiestry i Chóru Akademii Sztuki, oraz solistów – Marzeny Michałowskiej (sopran), i Przemysława Czekały (baryton), dyrygować będzie Barbara Halec. 

Pierwszy z utworów, dedykowany przez kompozytora wybitnemu twórcy operowemu Giacomo  Mayerbeer`owi, pozwoli na wydobycie z organów najwyższej głębi brzmień. Natomiast drugi utwór charakteryzuje się intymnością i subtelnym nastrojem oraz pięknem melodii, co w ten sposób wyróżnia go na tle innych kompozycji tego gatunku, a szczególnie wobec potężnego w każdym aspekcie, a powstałego mniej więcej w tym samym czasie „Requiem” Hectora Berlioza. 
Kilka słów o wykonawcach sobotniego koncertu. 

Marzena Michałowska jest absolwentką klasy śpiewu solowego Akademii Muzycznej w Poznaniu, obecnie pracuje w tej uczelni.  Jest laureatką wielu konkursów. Swoją wokalistykę doskonaliła pod wpływem Ryszarda Karczykowskiego, występowała w operze berlińskiej. 
Przemysław Czekała jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu. Śpiewał w Chórze  Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją  prof. Stefana Stuligrosza,  jest solistą w koncertach kameralnych i w koncertach  muzyki oratoryjno – kantowej.   Jest również członkiem poznańskiego zespołu wokalnego – „Affabre Concinui”, reprezentował Polskę na Festiwalach Kultury Polskiej i EXPO.
Barbara Halec pełni funkcję prodziekana  na Wydziale Edukacji Muzycznej Akademii Sztuki w Szczecinie. Pracę doktorską z zakresu sztuki muzycznej obroniła na uniwersytecie Muzycznym  im F. Chopina w Warszawie. Współpracuje z chórami ze Szczecina i Prenzlau oraz z zespołami Opery na  Zamku i Camerata Nova.

Podobnie jak w poprzednich latach, niezwykle interesująco przedstawia się  repertuar koncertowy  tegorocznego Festiwalu Organowego w szczecińskiej  Bazylice Archikatedralnej, której proboszczem jest wice dziekan Dekanatu Szczecin – Śródmieście, kanonik Kapituły Katedralnej w Szczecinie i Kontrkatedralnej w Kamieniu Pomorskim,  ks. Jan Kazieczko. 
Jak dowiadujemy się z programu, w cotygodniowych koncertach udział wezmą znani i cenieni artyści muzyczni –  Hanna Dys,  Julian Gembalski, Jarosław Malanowicz, Bogdan Narloch, Christiane Alt – Epping (Niemcy), Lorenzo Ghielmi (Włochy), Roman Perucki, Mathias Jacobs (Niemcy), Dalia Jatauutuite (Litwa).

Wystąpią też zespoły muzyczne  :
Zespół instrumentalistów –  Rostocker Nonett (Niemcy)
Kwartet Śląski, kwintet dęty – High Five Brass, zespół wokalny – Vosces de Fuego, orkiestra kameralna – Iacobi  Maioris, Vocalensemble ANIMA , chór Hejnał oraz zespół Camerata Nova.

Każdy z koncertów jest godzien polecenia ze względu na swoją unikatowość. Szczególnie wyjątkowo zapowiadają się koncerty z udziałem Kwartetu Śląskiego, który od wielu lat jest wspaniałą wizytówką kulturalną Polski na całym świecie, a także z udziałem zespołu Anima z St. Petersburga, którego barwa brzmienia wzbogacona unikalnymi umiejętnościami rosyjskiej szkoły kształcenia głosu, podbiła serca znawców na całym globie.  

Stowarzyszenie Zabytków  Rewaloryzacji  Zabytków Sakralnych i  Ochrony Dziedzictwa Kulturowego – „Katedra”  w Szczecinie, które jest głównym organizatorem festiwalu., rozwija swą działalność od czerwca 2005 roku. Skupia wokół siebie ludzi zaangażowanych w  twórczym kultywowani tradycji i kultury. Są to  – muzycy, architekci, ekonomiści, artyści, humaniści, inwestorzy, nauczyciele, dziennikarze i politycy. Współdziałają z nimi osoby duchowne.

Wszyscy oni współpracują ze sobą, zatroskani stanem zabytków Pomorza Zachodniego, zwłaszcza szczecińską katedrą. Niezmiernie ważnym celem Stowarzyszenia – „Katedra” jest podtrzymywanie dorobku kulturowego w integracji mieszkańców Szczecina i regionu oraz wymiana doświadczeń wielu pokoleń kulturowych innych narodów, kreowanie i  upowszechnianie kultury przy udziale rodzimych i zagranicznych artystów. Dlatego kolejny Festiwal  Organowy w Szczecinie jest dowodem na to, że Stowarzyszenie „żyje” nieustanną kreacją kultury w Zachodniopomorskiem.  

KR


Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :