Ten wstęp do właściwych obchodów największej w Europie zabawy karnawałowej pod gołym niebem ma na celu przyciągnięcie jak największej liczby ludzi na przełomie lutego i marca.
W ramach tych przygotowań pod Pałacem Dożów wzniesiono płynącym z fontanny winem zbiorowy toast „za karnawał i za Wenecję”, a następnie odbyła się parada około stu łodzi i gondoli. W pierwszej z nich siedział burmistrz miasta Giorgio Orsoni.
Głównym motywem karnawału 2011 będzie wiek XIX, a bohaterkami – kobiety tamtego stulecia, z księżniczką Sissi (1837-1898), żoną cesarza Franciszka Józefa I, cesarzową Austrii i królową Węgier na czele.
Na weneckich balach i na placach mają w tym roku dominować długie suknie i peleryny, krynoliny, cylindry oraz inne akcesoria mody tamtych czasów. Każdego wieczoru na Placu świętego Marka będzie można tańczyć walce i tanga.
Oficjalnie tegoroczny karnawał otworzy w niedzielę 27 lutego w południe tzw. Lot Anioła z dzwonnicy bazyliki świętego Marka. Na linach zjedzie z niej osoba, której tożsamości jeszcze nie ujawniono. Co roku są to znane osobistości świata kultury, sportu i rozrywki. Kolejne dni wypełnią zabawy taneczne, koncerty na placach i w teatrach, spektakle.
6 marca odbędzie się tradycyjny konkurs, w czasie którego wybrany zostanie najpiękniejszy kostium karnawału.
Drugi rok z rzędu odbędzie się też w Wenecji, od 26 lutego do 8 marca, Karnawał Dziecięcy. Jedną z jego imprez będzie wystawa „Dziecinada – polski dizajn dla dzieci” przygotowana przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. Znajdą się tam najciekawsze prace polskich projektantów przeznaczone dla najmłodszych: zarówno unikatowe projekty, jak i przedmioty produkowane w krótkich, limitowanych seriach, takie jak przytulanki, klocki, zabawki edukacyjne, książki, meble, dywany, lampy. Będą też książki niewielkich polskich wydawnictw.
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ mc/