Guenter Grass weźmie udział w”Grassomanii” w Gdańsku

Guenter Grass weźmie udział w”Grassomanii” w Gdańsku

05.10. Gdańsk (PAP) – Pisarz Guenter Grass zainauguruje w środę działalność Gdańskiej Galerii Guentera Grassa (4g) w ramach odbywającego się Festiwalu „Grassomania – Tożsamość miejsca”.

Festiwal zorganizowano z okazji 50. rocznicy wydania najsłynniejszej powieści pisarza „Blaszany Bębenek”, 30. rocznicy polskiego przekładu tej książki oraz otwarcia galerii.

W ramach festiwalu do końca października odbywać się będą wystawy, przedstawienia teatralne, koncerty, pokazy filmów i debaty związane z twórczością Guentera Grassa oraz ideą „tożsamości miejsca”. Festiwal zorganizowały Gdańska Galeria Miejska i Miasto Gdańsk.

Guenter Grass będzie przebywał w Gdańsku od 7 do 9 października i w tych dniach będzie brał udział w wybranych wydarzeniach.

W środę z udziałem pisarza zostanie otwarta Gdańska Galeria Guentera Grassa (4g) u zbiegu ulic Szerokiej i Grobla I. Inaugurację poprzedzi przemarsz grupy dzieci z bębenkami ulicami Głównego Miasta spod Teatru w Oknie do galerii 4g. Zostanie też otwarta wystawa „Gdańskomania – Gdańsk literacki w twórczości graficznej Guentera Grassa”, złożona z grafik pisarza. Podczas uroczystości noblista przekaże galerii kilkanaście swoich prac.

Dyrektor Gdańskiej Galerii Miejskiej, Iwona Bigos, powiedziała w poniedziałek PAP, że pisarz podaruje miastu swoje rysunki. „Chcemy, aby w galerii związanej z noblistą oprócz działalności wystawienniczej odbywały się także warsztaty literackie i graficzne oraz wieczory filmowe i koncerty” – poinformowała.

W czwartek Grass weźmie udział w debacie „Czym jest +Blaszany Bębenek+ dla różnych pokoleń?”. Podczas spotkania z udziałem trójmiejskich literatów i poetów noblista będzie czytał fragmenty swojej nowej powieści pt. „Skrzynka”.

Od czwartku przez tydzień na Dworcu PKP Gdańsk-Wrzeszcz będzie działało Radio Ołówek. Artyści będą czytać na peronie polskie wiersze przedwojenne i współczesne. Chłopiec w przebraniu stylizowanym na lata przedwojenne będzie rozdawał też stylizowaną na lata 30. gazetkę promującą dworcową akcję i całą Grassomanię. We Wrzeszczu, w pobliżu domu, w którym urodził się i mieszkał Grass, pojawią się m.in. murale na ścianie sklepu pt. „Żyję tu i odchodzę” oraz odbędzie się akcja „Sekrety” czyli zakopywanie w kilku miejscach kompozycji z rzeczy związanych z historią Gdańska.

Guenter Grass, pisarz, autor powieści, poezji i dramatów, także rzeźbiarz i rysownik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1999 r., urodził się 16 października 1927 r. w Gdańsku w rodzinie o korzeniach niemiecko-kaszubskich. Dzieciństwo spędził w Wolnym Mieście Gdańsku. Mieszkał przy ulicy Lelewela w dzielnicy Wrzeszcz. W 1993 r. radni Gdańska przyznali pisarzowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Jest doctorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego. Światową sławę przyniosła mu tzw. trylogia gdańska: „Blaszany bebenek”, „Kot i mysz” i „Psie lata”. (PAP)

bls/ hes/ gma/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :