Grass otworzył w Gdańsku galerię jego imienia

Grass otworzył w Gdańsku galerię jego imienia

08.10. Gdańsk (PAP) – Pisarz Guenter Grass zainaugurował w środę wieczorem działalność Gdańskiej Galerii Guentera Grassa (4g). Przed uroczystością ulicami Głównego Miasta przemaszerowała grupa dzieci z bębenkami.

Otwarcie galerii zorganizowano w ramach odbywającego się Festiwalu „Grassomania – Tożsamość miejsca” z okazji 50. rocznicy wydania najsłynniejszej powieści pisarza „Blaszany Bębenek” i 30. rocznicy polskiego przekładu tej książki.

Zgodnie z zapowiedziami, noblista ofiarował galerii swoich 18 rysunków, które powstawały od lat 60. do czasów współczesnych. W galerii prezentowany jest tylko jeden z nich. Wszystkie będzie można zobaczyć w galerii w grudniu. „Myślę, że nie będzie to ostatnia taka seria” – powiedział Guenter Grass podczas otwarcia galerii.

Odbył się również wernisaż wystawy „Gdańskomania – Gdańsk literacki w twórczości graficznej Guentera Grassa”, na którą złożyły się grafiki pisarza podarowane przez noblistę Gdańskowi w minionych latach.

Autor „Blaszanego bębenka” powiedział, że „przez całe dziesięciolecia podczas pracy nad książkami zawsze sporządzał rysunki tematycznie powiązane z nimi”.

Dyrektor Gdańskiej Galerii Miejskiej (do której należy galeria Grassa), Iwona Bigos, zapowiedziała w rozmowie z PAP, że „w galerii związanej z noblistą oprócz działalności wystawienniczej będą się odbywać warsztaty literackie i graficzne oraz wieczory filmowe i koncerty.

Grass pytany przez dziennikarzy, czy nie planuje powrotu do Gdańska, odpowiedział, że „nie chce się przeprowadzać”. Przypomniał, że po raz pierwszy po wojnie przyjechał do Gdańska w 1958 r. i od tego czasu stara się przyjeźdżać co dwa lata i „chce tak robić do końca życia”.

W czwartek Grass weźmie udział w debacie „Czym jest +Blaszany Bębenek+ dla różnych pokoleń?”. Podczas spotkania z udziałem trójmiejskich literatów i poetów noblista będzie czytał fragmenty swojej nowej powieści pt. „Skrzynka”.

Od czwartku przez tydzień na Dworcu PKP Gdańsk-Wrzeszcz będzie działało Radio Ołówek. Przez radiowęzeł artyści będą czytać na peronach polskie wiersze przedwojenne i współczesne. Chłopiec w przebraniu stylizowanym na lata przedwojenne będzie rozdawał też przypominającą lata 30. gazetkę promującą dworcową akcję i całą Grassomanię.

We Wrzeszczu, w pobliżu domu, w którym urodził się i mieszkał Grass, pojawią się na ścianie sklepu murale z fragmentami portretów mieszkańców Wrzeszcza pt. „Żyję tu i odchodzę” oraz odbędzie się akcja „Sekrety” czyli zakopywanie w kilku miejscach kompozycji z rzeczy związanych z historią Gdańska.

W ramach festiwalu „Grassomania” do końca października odbywać się będą wystawy, przedstawienia teatralne, koncerty, pokazy filmów i debaty związane z twórczością Guentera Grassa oraz ideą „tożsamości miejsca”. Festiwal zorganizowały Gdańska Galeria Miejska i Miasto Gdańsk.

Guenter Grass, pisarz, autor powieści, poezji i dramatów, także rzeźbiarz i rysownik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1999 r., urodził się 16 października 1927 r. w Gdańsku w rodzinie o korzeniach niemiecko-kaszubskich. Dzieciństwo spędził w Wolnym Mieście Gdańsku. Mieszkał przy ulicy Lelewela w dzielnicy Wrzeszcz. W 1993 r. radni Gdańska przyznali pisarzowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Jest doctorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego. Światową sławę przyniosła mu tzw. trylogia gdańska: „Blaszany bebenek”, „Kot i mysz” i „Psie lata”. (PAP)

bls/ hes/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :