Gdynia

Gdynia

piątek Andrzej Giza, dyrektor Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena.

Na zakończenie festiwalu wybrano mało znany utwór „Pasja Brockesa”, czyli Oratorium na Wielki Piątek Georga Friedricha Haendla, według niemieckiego tekstu Bartholda Heinricha Brockesa. Koncert odbędzie się w warszawskiej Filharmonii Narodowej.

Dyrektor generalna festiwalu Elżbieta Penderecka podkreśliła, że była wzruszona obserwując podczas każdego koncertu wypełnioną po brzegi salę koncertową. „To był wielki sukces” – oceniła Penderecka.

Optymistyczne jej zdaniem jest również to, że w koncertach brały udział międzynarodowe grupy turystyczne z całego świata; najwięcej – 830 osób, przyjechało z Wielkiej Brytanii i Irlandii. 400 osób przyjechało ze Szwecji, 380 z Niemiec, 220 z USA. Koncertów 13. Wielkanocnego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena słuchali także melomani m.in. ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Szwajcarii i Izraela.

Poinformowano również, że przyszłoroczny festiwal potrwa od 20 marca do 2 kwietnia 2010 roku. „Hasło przyszłorocznej edycji festiwalu to: +Beethoven i fenomen fortepianu. Rok Chopina i Schumanna+” – poinformowała Penderecka.

Ujawniła też, że dwukrotnie wystąpi kanadyjski pianista Louis Lortie – znakomity interpretator muzyki romantycznej. Zaproszenie na festiwal w przyszłym roku przyjął również m.in. urodzony w San Pedro Nelson Goerner i Alexander Lonquich z Niemiec, który wraz z Artis Quartet wykona koncerty fortepianowe Chopina w wersji z kwartetem smyczkowym.

Zwiastunem festiwalu będzie recital rosyjskiego pianisty Yefima Bronfmana zaplanowany na początek marca 2010.

Jako wydarzenie zapowiada się wykonanie „Requiem” Hectora Berlioza pod dyrekcją Charlesa Dutoit. „Gościł w Polsce raz, ponad 20 lat temu z orkiestrą z Montrealu. Na naszym festiwalu po raz pierwszy poprowadzi polski zespół, katowicki NOSPR” – mówiła Penderecka.

Na festiwalu nie zabraknie również opery w wersji koncertowej – tym razem będzie to „Don Carlos” Giuseppe Verdiego. Trwają starania o to, by w obsadzie znalazł się Francesco Hong – wschodząca gwiazda koreańskich tenorów.

Zaplanowano także wykonanie dziewięciu symfonii Ludwiga van Beethovena przez Deutsche Kammerphilharmonie Bremen. Ostatnia z nich, IX Symfonia d-moll, zakończy festiwal wyjątkowo – nie w Wielki Piątek – ale w Wielką Sobotę. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :