Galeria Grassowska powstanie w Gdańsku

Galeria Grassowska powstanie w Gdańsku

25.3.Gdańsk (PAP) – W Gdańsku powstanie Galeria Grassowska. Jej celem będzie gromadzenie i prezentowanie twórczości Guentera Grassa. Galeria poświęcona autorowi „Blaszanego bębenka” będzie działała w ramach Gdańskiej Galerii Miejskiej (GGM) – poinformowała w środę na konferencji prasowej dyrektor GGM, Iwona Bigos.

Galeria Grassowska ma zostać otwarta w październiku podczas pobytu pisarza w Gdańsku. W 2009 r. przypada 50. rocznica pierwszego wydania „Blaszanego bębenka” w Niemczech i 30. rocznica pierwszego – podziemnego – wydania tej książki w Polsce.

W Galerii Grassowskiej mają być prezentowane rysunki, grafiki i rzeźby podarowane miastu przez pisarza. Iwona Bigos zapowiedziała, że galeria będzie „ośrodkiem gromadzenia wiedzy o nobliście i będzie prowadziła działalność edukacyjną”.

Placówka ma także wspierać i propagować inicjatywy artystyczno-naukowe zainspirowane twórczością Grassa, takie jak tworzenie dzieł sztuki, utworów literackich, etiud filmowych i prac fotograficznych.

Niemiecki pisarz Guenter Grass urodził się 16 października 1927 r. w Gdańsku, jest honorowym obywatelem miasta, laureatem nagrody Nobla w dziedzinie literatury z 1999 r.

Galeria Grassowska będzie jednym z trzech oddziałów Galerii Miejskiej w Gdańsku, instytucji kulturalnej powołanej rok temu. Dyrektor Iwona Bigos zapowiedziała, że galerie rzeźby, malarstwa i rysunku będą prezentować prace autorów z Gdańska i regionu. Placówka przewiduje również współpracę ze szkołami artystycznymi oraz stowarzyszeniami i związkami twórczymi.

Gdańska Galeria Miejska jest jedną z trzech nowych instytucji kulturalnych utworzonych w mieście od listopada 2007 r. Dwoma pozostałymi są: Europejskie Centrum Solidarności i Gdański Teatr Szekspirowski. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :