Francja/ Znane osobistości przeciw przebudowie Hotelu Lambert

Francja/ Znane osobistości przeciw przebudowie Hotelu Lambert

20.08. Paryż (PAP/AFP) – Francuscy artyści, m.in. aktorka Michele Morgan i piosenkarz Georges Moustaki, poparli kampanię przeciw kontrowersyjnej przebudowie pałacyku Hotel Lambert w Paryżu – powiadomiło w czwartek Paryskie Stowarzyszenie Historyczne.

Ten XVIII-wieczny zabytek architektury mieszczący się na paryskiej Wyspie św. Ludwika mocno związany jest z historią polskiej Wielkiej Emigracji. Od dwóch lat pałacyk jest w rękach rodziny emira Kataru. Poprzednio należał do barona Guya de Rothschilda, który kupił go w latach 70. od rodziny Czartoryskich.

Jak podkreśla agencja AFP, wiele znanych osób, które mieszkają na prestiżowej Wyspie św. Ludwika, wyraziło oburzenie kontrowersyjnym projektem. Wśród nich są: kompozytor Henri Dutilleux, satyryk i aktor Guy Bedos i członek Akademii Francuskiej, pisarz Frederic Vitoux.

„Hotel Lambert jest klejnotem wyspy (św. Ludwika). Powinien być pod absolutną ochroną” – napisał przed ponad tygodniem Georges Moustaki.

Petycję w obronie zabytku, którą rozpowszechniło przed kilkoma miesiącami Paryskie Stowarzyszenie Historyczne, podpisało dotąd około 8 tysięcy osób.

W opublikowanym w środę komunikacie Stowarzyszenie poinformowało, że odwołało się w celu uzyskania od sądu zawieszenia decyzji Ministerstwa Kultury z 11 czerwca, na mocy której zatwierdzono prace restauracyjne i przebudowę Hotelu Lambert. Sąd rozpatrzy odwołanie w piątek. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :