Francja/Nagroda jury ekumenicznego w Cannes dla filmu Loacha

Francja/Nagroda jury ekumenicznego w Cannes dla filmu Loacha

23.5.Cannes (PAP/AFP,EFE) – Film Kena Loacha „Looking for Eric” („Poszukując Erica”) dostał w sobotę nagrodę jury ekumenicznego 62. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Jury wyróżniło też „Das Weisse Band” („Białą wstążkę”) Austriaka Michaela Haneke.

Obraz Hanekego otrzymał także nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI).

Przyznające swe nagrody po raz 35. jury ekumeniczne zadecydowało też o przyznaniu „antynagrody”. Dostał ją kontrowersyjny i mroczny „Antychryst” duńskiego reżysera Larsa von Triera.

Nagrodzony przez jury „Looking for Eric” to historia znużonego życiem listonosza Erica (w tej roli Steve Evets), który bierze się w garść dzięki poradom, które (tylko w jego wyobraźni) daje mu jego idol – piłkarz Eric Cantona. Ten zawodnik Manchesteru United, który zakończył karierę w 1997 roku, gra w filmie Loacha samego siebie.

W werdykcie jury podkreśliło wielką jakość artystyczną filmu i wskazało na optymizm, humanistyczne spojrzenie i poczucie humoru, z jakim Loach opowiada o pogrążonym w kryzysie współczesnym społeczeństwie.Film Michaela Hanekego – głosi komunikat jury – „skłania nas do większej czujności wobec symptomów przemocy w nas samych, która tworzy też podłoże dla przemocy społecznej i politycznej”. Opowiada o wydarzeniach w szkole na niemieckiej wsi w 1913 r., odsłaniając korzenie faszyzmu.

Mówiąc o filmie von Triera, przewodniczący jury Radu Mihaileanu wytknął mu mizoginistyczny wydźwięk i sugerowanie, że palenie kobiet na stosach w średniowieczu było usprawiedliwione.

W skład jury ekumenicznego wchodzi sześć osób (m.in. krytyków i dziennikarzy) z różnych krajów, reprezentujących w zasadzie kościoły chrześcijańskie, choć szefujący w tym jury Mihaileanu jest żydem. Od 35 lat jury wyróżnia filmy posiadające szczególny ładunek humanizmu i zwracające uwagę na duchowy wymiar ludzkiej egzystencji.

Filmy Loacha, Hanekego i Von Triera ubiegają się o główną nagrodę festiwalu – Złotą Palmę, która zostanie ogłoszona w niedzielę. (PAP).

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :