Figurka Reksia stanęła w centrum Bielska-Białej

Figurka Reksia stanęła w centrum Bielska-Białej

03.08. Bielsko-Biała (PAP) – Pierwsza w Polsce figurka psa Reksia, bohatera popularnych filmów animowanych, stanęła w poniedziałek na jednym ze skwerów w centrum Bielska-Białej. W jej odsłonięciu uczestniczyły przedszkolaki oraz Halina Filek-Marszałek, wdowa po twórcy Reksia – Lechosławie Marszałku.

Na skwerze przygotowano dla dzieci wiele atrakcji. Wokół pomniczka przechadzała się postać w kostiumie Reksia, na telebimie wyświetlano kreskówki o przygodach tego sympatycznego psa, a na specjalnym stoisku można było też kupić Reksia – pluszową maskotkę

Halina Filek-Marszałek w rozmowie z dziennikarzami nie kryła wzruszenia. „Nie sądziłam, że będzie takie zainteresowanie, że przyjdzie aż tyle dzieci. Mój mąż byłby teraz szczęśliwy, że dzieci nadal lubią Reksia. Byłby bardzo wzruszony, że jego filmowy bohater doczekał takiego wyróżnienia” – powiedziała.

Figurkę Reksia wykonano z brązu. Autorem modelu był Jarosław Mączka.Kilkuminutowe filmy animowane z przygodami Reksia powstawały w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych w latach 1967-1988. Łącznie zrealizowano ponad 60 odcinków. Postać stworzył reżyser i scenarzysta Lechosław Marszałek. Twórca zmarł w 1991 roku. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :