Dereczyn

Dereczyn

11.5. Warszawa (PAP) – Nowy tomik wierszy Julii Hartwig trafi do księgarń jeszcze w tym tygodniu. Książka nosi tytuł „Jasne niejasne”.

„+Jasne niejasne+ to zbiór typowych dla Julii Harwig motywów, refleksji poetyckich, ale też nowych, dotąd niespotykanych w jej twórczości wątków. Znaleźć w nim można namysł nad paradoksami języka: tytułową jasną niejasnością i niejasną jasnością. Są wspomnienia, przyjaciele i monolog starej jabłoni powalonej przez wiatr. Są ślady wędrówki po Rzymie, jest Czesław Miłosz, Zbigniew Herbert, Dante i Tintoretto” – zapowiada wydawca książki.

Julia Hartwig urodziła się w 1921 w Lublinie. W czasie wojny działała w AK, studiowała polonistykę i filozofię na tajnym Uniwersytecie Warszawskim. Po wojnie kontynuowała naukę na KUL i UW, w Krakowie zaś (na UJ) studiowała romanistykę. W latach 1947-1950 pracowała w ambasadzie polskiej w Paryżu. W latach 1972-1974 przebywała w Iowa City (USA). Debiutowała w 1938 r. Jej pierwszym tomem wierszy były „Pożegnania” (1956). Tłumaczyła poezję francuską i poetów amerykańskich.

Tomik „Jasne niejasne” ukaże się nakładem wydawnictwa a5. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :