David Lynch przyjeżdża do Łodzi

David Lynch przyjeżdża do Łodzi

21.11. Łódź (PAP) – Znany amerykański reżyser filmowy David Lynch – twórca „Dzikości serca” oraz „Miasteczka Twin Peaks” – po raz kolejny przyjeżdża do Łodzi. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku ruszą pracę związane z budową jego studia w Łodzi – poinformował w sobotę PAP rzecznik Festiwalu Plus Camerimage Marcin Tercjak.

Reżyser ma przyjechać do Łodzi w niedzielę. W poniedziałek w Urzędzie Miasta zaplanowano jego konferencję prasową wraz z szefem Plus Camerimage Markiem Żydowiczem. Prawdopodobnie reżyser spotka się także z władzami miasta.

Pomysł budowy studia amerykańskiego reżysera w Łodzi zrodził się w 2005 roku. Ma ono powstać w dawnej, zabytkowej elektrociepłowni EC-1, gdzie budowane będzie także Centrum Festiwalowo-Kongresowe Camerimage Łódź Center. Lynch gościł w Łodzi już kilkakrotnie;

wielokrotnie zapewniał, jest zauroczony tym miastem. W Łodzi też powstała część zdjęć

do jego filmu „Inland Empire”.

David Lynch (ur. 1946) zyskał światową sławę dzięki szokującym, groteskowym dramatom obyczajowym i thrillerom. Najbardziej znane w jego dorobku są: serial telewizyjny „Miasteczko Twin Peaks” (1990-91) oraz filmy „Blue Velvet” (1986), „Dzikość serca” (1990), „Zagubiona autostrada” (1997) i „Mulholland Drive” (2001).

Tegoroczny Festiwal Plus Camerimage rusza w sobotę, 28 listopada. To jedyna na świecie impreza poświęcona sztuce operatorskiej. W tym roku Lynch nie będzie gościł na festiwalu, ale pojawią się na nim inne gwiazdy kina, m.in. reżyserzy Terry Gilliam, Carlos Saura i Volker Schloendorff oraz aktor Rutger Hauer, który ma przewodniczyć jury w konkursie filmów polskich. Festiwal zakończy się 5 grudnia. (PAP)

szu/ bk/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :