Bolesław Prus (pseudonim Aleksandra Głowackiego) urodził się w Hrubieszowie 20 sierpnia 1847 roku. Pierwsze artykuły drukuje w 1872 w pozytywistycznych pismach Opiekun domowy i Niwa. Przez całe życie pisał Kroniki Tygodniowe, które stanowiły jego szkołę pisarstwa. Pisarz z powodu rozwijającej się choroby – agorafobii (lęk przed przebywaniem na otwartej przestrzeni, wyjściem z domu, wejściem do sklepu, tłumem, miejscami publicznymi, samotnym podróżowaniem, połączony często z antycypacją ataku lęku w unikanej sytuacji) zmuszony był do wyjazdu na kurację. Wybrał Nałęczów, do którego przyjechał po raz pierwszy w 1882 roku.
Pierwsze kroki skierował do Pałacu Małachowskich. Pisarz nie zamieszkał w kurorcie na stałe, ale systematycznie, aż do roku 1910 przyjeżdżał tutaj na dłuższe pobyty. Zżył się w tym czasie z miejscową ludnością, w tym szczególnie ze Stefanem Żeromskim i jego żoną Oktawią Rodkiewiczową. Postrzegany był jako osoba niezwykle pogodna, pełna humoru i szczera. Kłóciło się to z warszawskim wizerunkiem bezkompromisowego dyskutanta, który miał częste konflikty z redakcjami, krytykami czy czytelnikami. Tutaj w Nałęczowie, wyciszony i spokojny spacerował alejkami parku uzdrowiskowego i rozmawiał chętnie ze znajomymi, ale i przygodnymi przechodniami, czy dziećmi.
Swą dobrocią
I pisaniem
Zwyciężyłeś
Wszystkie niepokoje
Twej postaci
Nie da się
Zapomnieć
Tutaj
W Nałęczowie
Raz do roku
Jak przed laty
Chodzisz
Nadal
Skromny
Ale uśmiechnięty
Z cukierkami
Parkowymi alejkami
Pisze pięknie w wierszu „Bolesławie Prusie” – Czesława Dąbrowska-Boyda
Ulubionym miejsce pisarza był Pałac Małachowskich. Pisał tutaj Placówkę, ale i Lalkę a przede wszystkim swoje kroniki – Kroniki Nałęczowskie. W pałacu obok biblioteki była sala balowa, w której odbywały się koncerty oraz spotkania towarzyskie i wieczory literackie. To miejsce tętniło intelektualnym życiem. Dlatego w pomieszczeniach na parterze znajduje się obecnie Muzeum Bolesława Prusa, w którym znajdziesz wiele ciekawych informacji, dokumentów i przedmiotów związanych z pisarzem i jego życiem.
Zatrzymaj się na chwilę
Przy ławeczce oświetlonej słońcem
Wsłuchaj się w opowieści Przewodnika
Który przybliży Ci
Postać Bolesława Prusa
Czesława Dąbrowska-Boyda
AB 2009.01.22