O wyróżnieniu włoskiego mistrza kina organizatorzy festiwalu poinformowali na swojej stronie internetowej.
W uzasadnieniu o przyznaniu nagrody podkreślono m.in., że „wyróżnieniem tym honorowany jest ważny twórca filmowy, autorytet”, „autor arcydzieł, zajmujący szczególne miejsce w historii światowego kina”, który jednak nigdy nie zdobył za swoje filmy Złotej Palmy w Cannes.
Bertolucci otrzymał dotąd dwie nominacje do Złotej Palmy, za: „Tragedię śmiesznego człowieka” (1981) i „Ukryte pragnienia” (1996).
Honorowa nagroda w Cannes zostanie mu wręczona 11 maja, podczas gali otwarcia festiwalu.
Bernardo Bertolucci, syn poety Attilio Bertolucciego, urodził się 16 marca 1940 r. w Parmie w północnych Włoszech. Pierwsze kroki w świecie filmu stawiał już w wieku 21 lat – jako asystent reżysera Piera Paolo Pasoliniego na planie jego filmu „Włóczykij”. Pierwszym samodzielnym filmem Bertolucciego była „Kostucha” z 1962 r., zrealizowana na podstawie scenariusza Pasoliniego.
Do najbardziej znanych filmów Bernardo Bertolucciego należą: „Konformista” (1970, nominowany do Oscara za scenariusz i do Złotego Niedźwiedzia w Berlinie), „Ostatnie tango w Paryżu” (1972, nominacje do Oscara za reżyserię i dla Marlona Brando w kategorii najlepszy aktor), „Tragedia śmiesznego człowieka” (1981, nominacja do Złotej Palmy w Cannes), „Ostatni cesarz” (1987, uhonorowany 9 Oscarami – w tym za najlepszy film, reżyserię i scenariusz, 3 nagrodami BAFTA, francuskim Cezarem, 4 Złotymi Globami i Europejską Nagrodą Filmową), „Pod osłoną nieba” (1990), „Mały Budda” (1993), „Ukryte pragnienia” (1996, nominacja do Złotej Palmy), „Rzymska opowieśc” (1998) i „Marzyciele” (2003).
Filmy Bertolucciego wzbudzały często nie tylko zachwyt krytyki, ale i kontrowersje – m.in. „Ostatnie tango w Paryżu”, które z powodu śmiałych scen erotycznych nazywane było filmem skandalizującym, a w rodzinnych Włoszech reżysera miało poważne problemy z kinową dystrybucją. Odważne sceny znalazły się również w „Marzycielach”, których akcja rozgrywa się w Paryżu w roku 1968, w czasie strajków studenckich.
W tym roku w mediach pojawiły się informacje o nowych filmowych planach Bertolucciego – włoski artysta zamierza zrealizować film w technologii 3D, ekranizując powieść Niccola Ammanitiego o miłości młodocianych, „Me and You”.
Honorowa Palma w Cannes jest kolejną już nagrodą dla Bernardo Bertolucciego za artystyczny dorobek życia. Wcześniej reżysera wyróżniono honorowym Leopardem na festiwalu w Locarno (1997) i honorowym Złotym Lwem na festiwalu w Wenecji (2007).
64. Festiwal Filmowy w Cannes odbędzie się w dniach 11-22 maja. Jury w konkursie głównym przewodniczyć ma aktor Robert De Niro. Ogłoszenie listy filmów, które będą walczyły o Złotą Palmę, organizatorzy imprezy zapowiedzieli na czwartek 14 kwietnia.
Tegoroczne wielkie święto kina we Francji zainauguruje pokaz nowego filmu Woody’ego Allena, „Midnight in Paris”. W jego obsadzie są m.in.: Owen Wilson, Rachel McAdams, Marion Cotillard, Michael Sheen, Adrien Brody, Kathy Bates oraz Carla Bruni.(PAP)
jp/ abe/