Zdolne dziecko
Maria Szymanowska urodziła się 14 grudnia 1789 roku w Warszawie. Już od najmłodszych lat wykazywała niezwykłe zdolności muzyczne. Rodzina Wołowskich prowadzili dom otwarty. Gościli w nim najwybitniejsi twórcy ówczesnej kultury i sztuki. Jeszcze zanim poznała zapis nutowy potrafiła grać na szpinecie i klawikordzie. Natomiast od ósmego roku życia zaczęła naukę muzyki pod okiem Antoniego Lisowskiego, a później u Tomasza Gremma.
W wieku 21 lat (1810 rok) Wołowska pierwszy raz wyjechała za granicę, do Paryża, gdzie urzekła swoją osobą samego dyrektora Konserwatorium Paryskiego – Luigi Cherubini, który zadedykował jej swoją Fantazję . Po powrocie z Paryża Maria Wołowska wyszła za mąż za dzierżawcę spod Warszawy – Józefa Szymanowskiego. Miała z nim trójkę dzieci: bliźnięta (1811) – Romuald i Helena oraz rok starsza Cecylia.
Nowe życie
Jednak małżeństwo Marii i Józefa nie było szczęśliwe. Rozstali się w roku 1820, a Maria Szymanowska poświęciła się karierze kompozytorskiej. W dwa lata po rozwodzie wyjechała na trwające półtora roku tournee po Rosji. Jej koncerty cieszyły się dużą popularnością. Na salonach i estradach w Moskwie i Petersburgu gościły takie znakomitości jak: Johann Nepomuk Hummel, car Aleksander. Nawiasem mówiąc od cara otrzymała tytuł „Pierwszej fortepianistki Ich Wysokości Carycy Elżbiety Aleksandrówny i Marii Fiedorówny”.
Maria Szymanowska koncertowała również w Kijowie, Tulczynie, Żytomierzu, Dubninie, Krzemieńcu czy we Lwowie. Wszędzie cieszyła się ogromną popularnością.
W 1823 roku postanowiła wyruszyć również na podbój zachodnioeuropejskich salonów. Dawała występy m.in. w Karlsbadzie, Marienbadzie, Dreźnie, Lipsku, Weimarze, Paryżu czy w Londynie. W każdym z miast zaprzyjaźniała się z tamtejszą śmietanką świata artystycznego. Podczas koncertów w Europie Zachodniej poznała m.in.: Johanna Wolfganga Goethego i Václava Jana Tomáška, Felixa Mendelssohna-Bartholdy, Gioacchina Rossiniego, Johanna Baptista Cramera, Pierre’a Baillota, a we Włoszech spotkała Michała Kleofasa Ogińskiego.
Niefortunna przeprowadzka
Po powrocie z koncertów w Europie postanowiła wraz z rodziną przeprowadzić się do Rosji. Mieszkała tam od 1827 aż do śmierci. Cztery lata później zachorowała na cholerę i umarła. Była to ogromna strata dla świata muzyki.
Wybitna pianistka
Maria Szymanowska pozostawiła po sobie zbiór blisko 100 własnych kompozycji. Do najważniejszych z nich zaliczyć należy przede wszystkim znakomite utwory fortepianowe takie jak: mazurki, polonezy, nokturny, walce czy etiudy. Jednak poza dziełami własnymi pianistka grała utwory wybitnych pianistów: Johanna Sebastiana Bacha, Carla Philippa Emanuela Bacha, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Carla Marii van Webera, Johanna Nepomuka Hummla, Johna Fielda, Augusta Alexandra Klengla, Ludwiga van Beethovena czy też Fryderyka Chopina.
Marta Kotas 2008.09.03