Ewa Bem   

Ewa Bem   

Zycie
Ewa Bem urodziła się 23 lutego 1951 roku w Warszawie.
W wieku osiemnastu lat zaczęła śpiewać w znanym i cenionym klubie Stodoła, gdzie występowała w bluesowym zespole. Karierę solową rozpoczęła w 1970 roku kiedy to zaczęła śpiewać w kwartecie Zbigniewa Seiferta. Jednak tam również nie zagrzała długo miejsca. Bowiem chwilę później rozpoczęła współpracę z zespołem Bemibek, z którym występowała podczas, organizowanego w Warszawie, Międzynarodowego Festiwalu Jazz Jamboree. Co więcej wkrótce po dołączeniu Ewy Bem do zespołu grupa zmieniła nazwę na Bemibem.
Ewa Bem ma na swoim koncie współpracę z największymi polskimi muzykami jazzowymi. I tak śpiewała m.in. z: Andrzejem Jagodzińskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Janem Ptaszyn Wróblewskim, Zbigniewem Wegehauptem czy Kazimierzem Jonkiszem.
Poza muzykami jazzowymi Ewa Bem występowała również orkiestrami (Jazz Orchestra Macieja Pawłowskiego czy Kukla Band) oraz z Janem Borysewiczem czy Małgorzatą Walewską, która jest wybitną śpiewaczką operową.
Warto tutaj wspomnieć, że Ewa Bem jest wokalistką cenioną nie tylko w Polsce. Artystka występowała bowiem również na Kubie, w Indiach, w krajach skandynawskich, w Europie Zachodniej, a także w Stanach Zjednoczonych. Tak więc można śmiało pokusić się o stwierdzenie, że Ewa Bem jest kolejnym artystą na światowym poziomie.

Nagrody
Za swoją twórczość Ewa Bem była wielokrotnie nagradza, a do najważniejszych wyróżnień można tutaj zaliczyć przede wszystkim nagrody takie jak: I Nagroda na Studenckim Festiwalu Jazzowym Jazz nad Odrą we Wrocławiu (1971), Nagroda Dziennikarzy na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu (1971), I Nagroda na Lubelskich Spotkaniach Wokalistów Jazzowych (1971), stypendium Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego (1975), I Nagroda w konkursie Programu III Polskiego radia za piosenkę Dzień dobry, Mr. Blues (1977), I Nagroda w konkursie Programu III Polskiego radia za piosenkę Każdy as bierze raz (1978), I Nagroda w plebiscycie Studia Gama za Żyj kolorowo na KFPP w Opolu (1979), II Nagroda w koncercie Premiery za piosenkę Z tobą, bez ciebie na KFPP w Opolu (1980), Wokalistka Roku w ankiecie czytelników „Jazz Forum” (1983, 1984, 1986, 1987,), wyróżnienie na KFPP w Opolu za piosenkę Gram o wszystko (1986), wyróżnienie na KFPP w Opolu za piosenkę Miłość to wielki skarb (1987), wyróżnienie na KFPP w Opolu za piosenkę W poczekalni życia (1989), Fryderyk w kategorii „Wokalistka Roku” (2001), Fryderyk w kategorii „Album roku” za Mówię – tak, myślę – nie (2001) oraz Złota Płyta za Kakadu (2008).
Dodatkowo warto tutaj wspomnieć, że Ewa Bem brała również udział w inscenizacji Dekameron wystawianej w Teatrze Narodowym, której autorem był Adam Hanuszkiewicz. Co więcej była również przewodniczącą jury w programie telewizji TVN „Droga do gwiazd”.

Twórczość
Ewa Bem na swoim koncie poza licznymi koncertami ma również 15 albumów. I tak wyliczając od tego wydanego ostatnio są to: Kakadu (2007), ewa.ewa (2004), Mówię tak, myślę nie (2001), Gram o wszystko (1999), Podaruj mi trochę słońca (1999), Bright Ella”s Memorial (1997), Kolęda na cały rok (1994), Dziennik mojej podróży (1993), Żyj kolorowo (1993), Ten najpiękniejszy świat (1989), Dla ciebie jestem sobą (1987), I co z tego masz? (1986), Ewa Bem Loves The Beatles (1984), Be a Man (1981), Ewa Bem (1980) oraz Bemowe frazy (1974). Do najważniejszych utworów, które można znaleźć na wymienionych tutaj krążkach zaliczyć mozna kawałki takie jak: „Już Ci nigdy nie przyrzeknę”, „Sonet 35 i 144”, „Inny Fragment”, „Grovin” High”, „Czy powie mi pan dzień dobry?”, „Tylko dni”, „Tak jak gdyby ktoś”, „I love you”, „Który jest który”, „Chodźmy do mamy, „Ten zimowy sen”, „Piosenka o radiu”, „W domu ojczystym”, „W zielonym lesie”, „Z tobą”, „Dzień dobry Mr. Blues”, „Bez tego i owego”, „Moje serce to jest muzyk”, „I co z tego dziś masz”, „Prywatne życie”, „Pozwól wreszcie mi być sobą”, “A tisket a tasket”, “Oh, Lady be good”, “Summertime”, “S”wonderful”, “Lushlife”, “April in Paris”, “Sweet Georgia brown”, „Dlaczego nas tam nie ma”, „Kolorowe lato”, „Zawsze mamy siebie”, „Nie bójmy się wiosny”, „Wędrowiec i pegaz”, „Samba Spoko”, „Dziennik mej podróży”, „Tam gdzie więcej gwiazd”, „Jajecznica”, „Z Tobą, bez Ciebie”, „Miłość jest jak niedziela”, „Każdy as bierze raz”, „Dla Ciebie jestem sobą”, „Bądź mężczyzną”, „Kolega Maj”, „Wyszłam za mąż, zaraz wracam”, „Żyj kolorowo”, „I co tego dziś masz”, „S.O.S.”, „Wschód słońca nad stadniną”, „Zobacz czyje imieniny”, „Tak mało chcę”, „Gram o wszystko”, „Podaruj mi trochę słońca”, „Mówię tak myślę nie”, „Cały świat”, „Jesteś mój”, „Być albo mieć”, „Jak dwa dodać dwa”, „Wyznanie gdy brak słów”, „Kiedyś kochałam”, „Jeszcze raz”, „Bez winy”, „Nigdy w życiu nie jest tak”, „Niepewność”, „Pomidory”, „Moda na niemiłość”, „Nie zadzieraj nosa”, „Bezsenność we dwoje”, „Narwańce polne”, „Prawie – prawie”, „Pobiec, dobiec”, „Tort”, „Kocham i nie kocham Cię”, „Tajemnica zakochanych ciał”, „Kakadu”, „Por fawor”, „Na zawsze tak”, „To cześć”, „Nasza Lizbona”, „Siedemnaście” oraz „Spróbujmy razem polatać”.

Marta Kotas

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :