Anna Maria Jopek   

Anna Maria Jopek   

Zycie
Artystka urodziła się 14 grudnia 1970 roku. Anna Maria Jopek skończyła warszawską Akademię Muzyczną w klasie fortepianu prowadzoną przez prof. B. Kawalla. Miało to miejsce w 1994 roku. Poza muzyką Jopek studiowała również filozofię na warszawski Uniwersytecie, którą skończyła w 1996 roku. Warto tutaj zaznaczyć, że artystka była stypendystką Columbia University w Nowym Jorku (1989) oraz Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1987-1988), a dodatkowo uczestniczyła również w warsztatach jazzowych w Manhattan School Of Music w Nowym Jorku (1989).
Swój debiut jako pianistka Anna Maria Jopek miała w Filharmonii Narodowej jeszcze w 1984 roku kiedy to miał miejsce cykl koncertów poświęconych Mozartowi.
Natomiast pierwszy debiut wokalny zaliczyła kilka lat później, w sierpniu 1989 roku podczas koncertu w nowojorskim Manhattan School of Music. Wtedy też Anna Maria Jopek nagrała swoją pierwszą piosenkę.
1994 rok to dla Anny Marii Jopek to przede wszystkim współpraca przy nagraniu płyty J.J. Tomaszewskiego, która zawierała piosenki z tekstami Bolesława Leśmiana. Razem z Anną Marią Jopek wystąpiła z takimi gwiazdami sceny jazzowej jak: Tomasz Stańko czy Krzysztof Scierańki.
Artystka w 1997 roku wzięła również udział w konkursie Eurowizji jednak nie doceniono tam jej talentu. W tym samy roku Anna Maria Jopek wydała swoją pierwszą solową płytę pt. „Ale jestem”, a produkcją krążka zajął się Mateusz Pospieszalski. Album okazał się dużym sukcesem.
Anna Maria Jopek 31 stycznia 1997 roku wzięła ślub z Marcinem Kydryńskim, a w maju 1998 roku urodził im się syn Franciszek.
Chwilę później na rynek trafiła jej kolejna płyta pt. „Szeptem”, która kolejny raz była utrzymana w klimacie jazzowym. Po wydaniu tej płyty i kolejnym sukcesie Anna Maria Jopek zrobiła sobie kilka miesięcy przerwy. Jeśli można tak powiedzieć ponieważ już w marcu 1999 roku na rynku ukazała się jej kolejna płyta „Jasnosłyszenie”, na której znalazły się utwory z pogranicza wielu stylistyk: od muzyki etnicznej po jazz. Producentem i aranżerem tego albumu był Marcin Kydryński, natomiast kompozytorem w zasadzie większości piosenek był Mateusz Pospieszalski.
W tym samym roku Anna Maria Jopek nagrała piosenkę „Osiem błogosławieństw”, która została stworzona specjalnie na okazję przybycia papieża Jana Pawła II do Polski. Również w tym roku nagrała płytę z Michałem Żebrowskim – „Wspomnienie”, a także kolędy. Dodatkowo zagrała również kilka koncertów zarówno w Polsce jak i za granicą, a także wydała album „Bosa” (muzyka Wojciech Kilar, słowa M. Kydryński).
Jeszcze w 2001 roku warto wspomnieć o dwóch istotnych wydarzeniach muzycznych jakie miały miejsce w życiu artystki. Tak więc przede wszystkim Jopek poznała Pata Metheny’ego, od którego dostała propozycję nagrania wspólnej płyty, a także wzięła udział w specjalnym koncercie Stinga zorganizowanym dla wybranej grupy ludzi w jego toskańskiej posiadłości. Dodatkowo warto tutaj jeszcze wspomnieć, że Anna Maria Jopek w tym roku wystąpiła również po raz pierwszy w swojej karierze ze swoim tatą – Stanisławem Jopkiem. Miało to miejsce podczas koncertu w Auli im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z orkiestrą Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Jose Maria Florencio Juniora.
W 2002 roku ukazała się płyta „Barefoot”, która wyszła na rynki zagraniczne, a także krążek „Nienasycenie”, a tytuł został zapożyczony od Witkacego mimo, że nie było na płycie nawiązań do tego poety. Na płycie znaleźć można mieszkankę różnych elementów muzycznych w tym: organy Hammonda, wiolonczele, elektronika, saksofon sopranowy, gitary klasyczne, swingowe granie, chóry, a także sopran operowy. Warto tutaj zaznaczyć , że był to jeden z lepiej sprzedających się wydań Anny Marii Jopek.
W tym samym czasie Anna Maria Jopek wzięła udział w kampanii reklamowej jednej z wód mineralnych.
W roku 2002 Anna Maria Jopek rozpoczęła również prace nad albumem Patem Methenym, a krążek szybko porkył się najpierw złotem, a później platyną.
Rok 2003 to poza licznymi nagrodami również koncerty w warszawskim studiu Farat, które później ukazały się również na płycie DVD i CD pod tytułem „Farat”, a wydanie to było formą podziękowania dla wielbicieli talentu Anny Marii Jopek.
Warto tutaj dodać jeszcze, że w tym samym roku Anna Maria Jopek wystąpiła również na specjalnym koncercie „Gwiazdka na życzenie” w Pałacu Prezydenckim. Wówczas zaproszona przez prezydentową Jolantę Kwaśniewską Anna Maria Jopek wystąpiła z Gordonem Haskellem i wspólnie wykonali kolędę „Cicha Noc”.
Początek roku 2004 to występ w nowojorskiej Carnegie Hall w czasie koncertu Skaldów, występ w hotelu Carlton, w ramach Targów Muzycznych MIDEM oraz akustyczny występ w warszawskim klubie „Jazz Cafe”. Natomiast w czasie majowego koncertu w ramach Przeglądu Piosenki Aktorskiej Anna Maria Jopek wykonała utwór „Anna Maria” Seweryna Krajewskiego. Zaśpiewała wówczas razem ze Stanisławem Soyką i Grzegorzem Turnauem. Co więcej Jopek reprezentowała Polskę również podczas koncertu uświetniającego wstąpienie Polski do Unii Europejskiej „Polska na Grand Place” w Brukseli.
Później Anna Maria Jopek wciąż koncertowała i nagrywała nowy materiał również dla centrali Universalu.
Anna Maria Jopek do dnia dzisiejszego zafascynowana muzyką jazzową współpracuje z najważniejszymi postaciami tego nurtu.

Nagrody
Anna Maria Jopek została wielokrotnie nagrodzona i tak otrzymała m.in.: w 1994 na festiwalu w Witebsku dostaje prywatną nagrodę Michela Legranda, w kwietniu 1998 otrzymuje Fryderyka za Fonograficzny Debiut Roku za Ale Jestem, 2 grudnia 2001 otrzymuje nagrodę Parasol Szczęścia, przyznawaną przez miesięcznik „Twoje Dziecko”, w 2003 otrzymuje Paszport Polityki, Wiktora, Nagrodę Polskiej Estrady Prometeusz oraz tytuł As EMPiKu, 1 kwietnia 2003 wraz z przyjaciółmi została nagrodzona dwoma Fryderykami (Wokalistka Roku, Najlepsza Produkcja Roku), 15 marca 2004 otrzymuje Wiktora 2003 w kategorii Piosenkarz lub artysta estrady, 1 grudnia 2004 otrzymuje jedną ze Srebrnych Róż Gali za „zmysłowy głos i pozytywne wibracje”, w listopadzie 2005 otrzymuje doroczną nagrodę miesięcznika ELLE w cyklu „Trendy Elle”, 28 listopada 2005 wraz z Marcinem Kydryńskim otrzymuje nagrodę „Róże Gali: Najpiękniejsi 2005”, w lutym 2006 w ankiecie czytelników magazynu Jazz Forum wyróżniona jako najlepsza wokalistka 2005 roku. Natomiast ostatnio w lutym 2009 otrzymuje wyróżnienie sieci salonów EMPIK „Bestseller” w kategorii album jazzowy (za Jo&Co).

Twórczość

Anna Maria Jopek wydaje albumy od 1997 roku na swoim koncie ma kilkanaście złotych płyta, a kilka z nich pokryło się nawet platyną. Na jej dyskografię składają się albumy takie jak: Ale jestem (1997), Szeptem (1998), Jasnosłyszenie (1999), Dzisiaj z Betleyem (1999), Bosa (2000), Barefoot (2002), Nienasycenie (2002), Upojenie (2002), Farat (2003), Farat (boox)/Z Pamięci (2003), Secret (2005), Niebo (2005), Anna Maria Jopek – Box (2006), ID (2007), JO & CO (2008), oraz Dwa serduszka, cztery oczy (2008).
Natomiast do najważniejszych utworów wykonywanych przez Annę Marię Jopek należą przede wszystkim utwory takie jak: A gdybyśmy nigdy się nie spotkali, A thousand years, Ach śpij kochaniem, Ale jestem, All the virtues, Anioł z Bogiem, Awakening, Bandoska, Bezsenna noc, Białe żagle, czarne żagle, Biel, Bo wcale nie trawa, Bosa, Bukowina, By on był tu, Byle nie o miłości, Byłam w Nowym Jorku, Cherry Tree, Cichy wielbiciel, Cichy zapada zmrok, Cisza na skronie, na powieki słońce, Cud niepamięci, Cyraneczka, Czas rozpalić piec, Czułe miejsce, Dawne, zabawne, Dla ciebie jestem sobą, Dłoń zanurzasz we śnie, Do widzenia, Teddyy, Dobranoc, już czas na sen, Don”t sapek, Droga na południe, Dwa serduszka, cztery oczy, Gdy mówią mi, I burn for you, I nie zobaczy nikt, I o co tyle milczenia, I pozostało tajemnicą, Insatiable, Ja spytac chcę o to samo, Ja wysiadam, Jednocześnie, Jedyna, ostatnia, pierwsza, Jej portret, Jeszcze poczekajmy, Jeśli myślisz że ja cię nie kocham, Jeżeli chcesz, Jeżeli kochasz to niepamietaj mnie, Joszko Broda, Kiedy będziesz duży, Kiedy mnie juz nie będzie, Kołysanka Rosemary, Księżyc jest niemym posłańcem, Li moom poola, Licho, Ludzkie gadanie, Małe dzieci po to są, Mania mienia, Manny gram, Me jedyne niebo, Moondance, Możliwe, Na dłoni, Na dłoni, NaaNahaNae, Nagle, Nie przychodzisz mi do głowy, Niebo, Nielojalność, Nienasycenia, Niepewność, Niepojętnie i ulotnie, Niewdzięczny, Nigdy więcej, Nim słońce wstanie, O co tyle milczenia, Oddalasz się, Ode mnie, Okularnicy, P.S. I love You, Pierwszy dzień reszty naszego życia, Piosenka dla Frania, Piosenka dla Stasia, Pocałunki, Pocztówka do Świętego Mikołaja, Poranne łzy, Przypływ, odpływ, oddech czasu, Pytanie o, Samej Cię nie zostawię, Skłamałabym, Smutny Bóg, Spróbuj mówić kocham, Sypka Warszawa, Szeptem, Szepty i łzy, Ślady po tobie, Tam, gdzie nie sięga wzrok, Tam, gdzie rosną dzikie róże, Tao, Tata, Teraz i tu, Tęskno mi tęskno, Tęsknota, Timbuktu, To co nienazwane, Trudno u cha cha, Uciekaj, uciekaj, Upojenie, Uznaj mnie za zaginioną, W smudze cienia, Wiem i chcę, Wspomnienie, Zanim zasnę, Zapomnę, Zielono mi, Zimowe dni, Zrób co możesz oraz Zupełnie inna ja.

Marta Kotas

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :