„Anioły i Demony” oraz „Jeszcze nie wieczór” od piątku w kinach

„Anioły i Demony” oraz „Jeszcze nie wieczór” od piątku w kinach

13.5.Warszawa (PAP) – „Anioły i Demony” – kolejna ekranizacja powieści Dana Browna z Tomem Hanksem w roli głównej, oraz film Jacka Bławuta „Jeszcze nie wieczór”, w którym wystąpiły legendy polskiej sceny i ekranu, m.in. Danuta Szaflarska i Irena Kwiatkowska, trafią w piątek do polskich kin.

„Anioły i Demony” wyreżyserował Ron Howard. Grany przez Hanksa główny bohater, Robert Langdon – profesor Uniwersytetu Harwardzkiego, znawca starych symboli – zostaje wezwany do położonego koło Genewy centrum badań jądrowych. Ma tam zidentyfikować zagadkowy wzór wypalony na ciele zamordowanego fizyka.

Langdon stwierdza, że jest to symbol tajemnego bractwa Iluminatów – potężnej, aczkolwiek nieistniejącej już od 400 lat organizacji walczącej z Kościołem, do której należały najświetniejsze umysły Europy, m.in. Galileusz. Langdon odkryje, że Iluminaci jednak przetrwali w ukryciu do czasów współczesnych i że zamierzają zrealizować pewien straszny plan.

Oprócz Hanksa, w obsadzie „Aniołów…” są m.in. Ewan McGregor i Stellan Skarsgard.

Robert Langdon był już bohaterem filmu „Kod da Vinci” z 2006 r., który także wyreżyserował Ron Howard, na podstawie powieści Dana Browna.

„Jeszcze nie wieczór” to z kolei rozgrywająca się w murach Domu Aktora w Skolimowie k. Warszawy opowieść o grupie sędziwych już artystów, którzy po latach odsunięcia od pracy zawodowej pragną zagrać raz jeszcze – być może swoje ostatnie wielkie role.

W obsadzie są m.in. Danuta Szaflarska, Irena Kwiatkowska, Beata Tyszkiewicz, Jan Nowicki, Roman Kłosowski, ks. Kazimierz Orzechowski, Ewa Krasnodębska, Teresa Szmigielówna, Nina Andrycz, Lech Gwit, Witold Gruca, Stefan Burczyk oraz dwóch aktorów już nieżyjących, którzy wystąpili w filmie Bławuta, ale nie doczekali już jego premiery – Wieńczysław Gliński (zmarł w lipcu 2008 r.) i Fabian Kiebicz (zmarł w marcu 2008 r.).

Bohaterowie filmu, sławni artyści dawno już nie występujący na scenie, wiodą ustabilizowane życie. Do czasu, gdy w Skolimowie pojawia się nowy mieszkaniec, aktor Jerzy (w jego roli Jan Nowicki), niespokojny duch, będący w jesieni życia, lecz wciąż obdarzony niezwykłą energią.

W piątek do kin trafi także francuska komedia „Z miłości do gwiazd” (reż. Laetitia Colombani). W jej obsadzie są m.in. Catherine Deneuve, Emmanuelle Beart oraz Kad Merad, znany z głównej roli w innej francuskiej komedii, „Jeszcze dalej niż Północ” (2008, reż. Dany Boon), która gościła już na polskich ekranach. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :