Andrzej Siek jest rzeźbiarzem ludowym. Wykorzystuje on do tego celu drzewa, kamienie, wszystko co związane jest z naturą. Dlatego też jego dzieła praktycznie rzadko kiedy znajdują miejsce na półkach, ale stawiane są w ogrodach, w skansenach, gdzie idealnie wkomponowują się w otaczającą je naturę, stają się jej częścią.
Sam autor przed przystąpieniem do pracy nad dziełem, na przykład z drewna, z początku wdycha drewno, chodząc dookoła niego, dotykając je i słuchając, jak twierdzi sam. Andrzej Siek twierdzi, że najpierw stara się zespolić z materiałem, zanim przerobi go na swoje dzieło. Twierdzi, że drewno i on to zetknięcie się dwóch istot żywych. Z kolei zetknięcie się kamienia i jego to połączenie dwóch energii.
Głównym aspektem powstania natchnienia, a później w efekcie konkretnego dzieła jest brak myślenia, tylko patrzenie, czucie i wyrażanie tego w materiale.
Andrzej Siek urodził się 1973 roku. Uczęszczał do Liceum Plastycznego w Jarosławiu, gdzie otrzymał stypendium Ministerstwa Kultury dla uzdolnionych młodych twórców. Już wtedy wziął udział w zbiorowej wystawie w Warszawie w Łazienkach w budynku Starej Kordegardy. W roku 1993 otrzymał wyróżnienie na biennale rzeźby w Zakopanem. Z kolei w latach 1994-1999 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, którą ukończył z wyróżnieniem.
Podczas studiów prowadził już kursy rzeźby w drewnie w Finlandii, dokładnie w Sachti oraz Oulu. Ponadto w między czasie brał udział w międzynarodowym plenerze rzeźbiarskim w Tajwokowsku wykonując tam scenografię, stroje, maski do happeningu muzyki prymitywnej w Amusari.
Dzieła tworzone przez Andrzeja Sieka najczęściej są większych rozmiarów, które nadają się tylko bądź przede wszystkim do umieszczenia na zewnątrz budynków, na otwartych przestrzeniach. Mało tego, samo wykonanie tych dzieł jest zaskakujące, często przerażające, dziwne, kontrowersyjne. Wielokrotnie jeśli widać jakiekolwiek twarze postaci autorstwa Andrzeja Sieka to ma się wrażenie, że są one w zadumie bądź przepełnione bólem, rozpaczą, zdziwione, zakłopotane, wystraszone itp.
Andrzej Siek jest faktycznie artystą jedynym w swoim rodzaju, trochę kontrowersyjnym, który jednocześnie jest doceniany przez swoich odbiorców. Bardzo często dzieła tego artysty nie poruszają żadnego konkretnego tematu, ale jednocześnie w swojej formie i wykonaniu dotykają między innymi świata baśni, fantastyki, a równocześnie po części także ludowości, wierzeń, legend, baśni.
Obserwując dotychczasową pracę Andrzeja Sieki trzeba przyznać, że widać, iż artysta ten woli tworzyć dzieła, rzeźbić, w drewnie niż w kamieniu i te właśnie prace są dużo bardziej dobitne, wyraziste, przedstawiają bardzo konkretny i jednoznaczny obraz.
Agnes 2008.11.15