Edyta Górniak    

Edyta Górniak    

Zycie
Edyta Górniak urodziła się 14 listopada 1972 roku w Ziębicach. Jest jedną z najbardziej znanych polskich wokalistek popowych. Na swoim koncie ma również występy z warszawskim teatrem muzycznym Studio Buffo.
Edytę Górniak po raz pierwszy zobaczyć można było w 1989 roku, w programie telewizyjnym „Śpiewać każdy może”. W kilka miesięcy po swoim debiucie telewizyjnym Edyta Górniak wystąpiła w Opolu podczas Festiwalu Polskiej Piosenki. Wówczas wzięła udział w koncercie Debiuty, podczas którego została wyróżniona za piosenkę Zły Chłopak z repertuaru Lory Szafran.
Od tego momentu Edytę Górniak można było przede wszystkim oglądać w musicalu Metro, a także w kilku innych przedstawieniach muzycznych w tym: „Do grającej szafy grosik wrzuć” oraz „Brel”.
Lipiec 1993 to dla Edyty Górniak przede wszystkim udział w szwedzkim Festiwalu Krajów Nadbałtycki w Karlshamn. Podczas tego festiwalu zdobyła trzecią nagrodę. Dodatkowo w tym samym roku wydała również dwie piosenki do filmu Pajęczarki. Autorem muzyki był Piotr Rubik.
Rok później Edyta Górniak wystąpiła na Konkursie Piosenki Eurowizji. Co ciekawe była pierwszą artystką z Polski, która wzięła w nim udział. Za piosenkę „To nie ja” Edyta Górniak otrzymała drugie miejsce. Piosenka ta poza sporym sukcesem międzynarodowym okazała się również przełomowa w polskiej karierze wokalistki. Utwór ten bowiem stał się jednym z największych polskich przebojów roku 1994, a Górniak podpisała kontrakt z wytwórnią ORCA. Jej właścicielem był Wiktor Kubiak, który początkowo był producentem musicalu Metro a następnie stał się również managerem Edyty Górniak. To właśnie dzięki niemu piosenka „To nie ja” stała się tak popularna, a jej odpowiednik „In a Lifetime” był sprzedawany również w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Wtedy też artystką zainteresował się polski oddział koncernu EMI – Pomaton EMI, który podpisał z Edytą Górniak kontrakt płytowy. Oczywiście wszystko odbywało się przez wytwórnię Kubiaka i za jego wiedzą.
W 1995 roku ukazał się pierwszy studyjny album Edyty Górniak pt.: „Dotyk”, który został nagrodzony Fryderykiem ’95 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. W tym samym czasie Edyta Górniak wraz z Robertem Janowskim, Omarem Sangare, Andrzejem Krzywym, Ryszardem Rynkowskim, Kayah, Katarzyną Skrzynecką i Kostkiem Yoriadis’em nagrała utwór „W każdym z nas”.

Rok później Edyta Górniak podpisała kontrakt w Londynie na nagranie pięciu kolejnych albumów. Równocześnie jednak nadal przygotowywała utwory dla polskiego rynku muzycznego i tak w tamtym czasie powstały utwory takie jak: „Kolorowy Wiatr” („Colors of the Wind” do disney’owskiego filmu Pocahontas, ”Love is on the Line” oraz „To Atlanta” (hymn na Igrzyska Olimpijskie ’96).

W 1997 roku Edyta Górniak wydała swój pierwszy anglojęzyczny album, a rok później nawiązała współprace z producentem muzycznym Chrisem Neilem, który również był odpowiedzialny za karierę Celine Dione. Para pracowała nad nową płytą półtora roku, a pierwszy z singli, który promował płytę stał się popularny przede wszystkim w państwach skandynawskich, w Portugalii oraz w krajach azjatyckich. Co ciekawe po trzech tygodniach od premiery album Edyty Górniak otrzymał status Złotej Płyty i Srebrnej w Portugalii. Na całym świecie sprzedano ponad 200 tysięcy egzemplarzy, a w samej Polsce jeszcze dodatkowe 150 tysięcy.
W czasie trwania promocji jej pierwszego zagranicznego albumu Edyta Górniak promowała również dwa nowe przeboje przeznaczone specjalnie dla polskiej publiczności: „Lustro”, czyli polską wersję hitu „Reflection” z disney’owskiej bajki Mulan, a także nagraną razem z Mietkiem Szcześniakiem piosenkę przewodnią z „Ogniem i Mieczem”, czyli „Dumkę na dwa serca”. Ten utwór przyniósł Edycie Górniak nagrody jeszcze w wiele lat po premierze (2006 rok – plebiscyt na Najpiękniejszą piosenkę z sercem, 2007 Złota Kaczka „Filmu” dla najlepszej piosenki filmowej 50-lecia).
W roku 1997 Edyta Górniak zaliczyła kolejny muzyczny sukces, a w zasadzie wyróżnienie ponieważ nagrała piosenkę „Hope for us” z jednym z najważniejszych światowych tenorów z José Carrerasem.
W 1999 roku Edyta Górniak wyruszyła w jedną z największych tras koncertowych po Polsce: „Live ‘99”. Trasa rozpoczęła się 8 kwietnia w Gdyni, a zakończyła 4 maja w Warszawie. Łącznie trasa obejmowała jedenaście koncertów w jedenastu miastach. Z trasy tej wydano również specjalną płytę, na której zarejestrowano koncerty z Krakowa i z Warszawy, a na płycie znalazło się czternaście najważniejszych utworów Edyty Górniak.
Z kolei rok 2000 to dla Edyty Górniak pierwsza plenerowa trasa koncertowa pt.: „Julia”. Była to trasa promująca słuchowisko radia RMF FM pt.: „Romeo i Julia”. Trasa rozpoczęła się z małym opóźnieniem 3 lipca w Poznaniu a ostatecznie zakończyła się 7 lipca w Warszawie, choć początkowo miała rozpocząć się 2 lipca w Szczecinie i zakończyć 9 lipca w Gliwicach. Łącznie trasa obejmowała pięć polskich miast. Dodatkowo 15 grudnia odbyła się premiera koncertu z Krakowa zarejestrowanego przez TVP1.
Mimo, że w 2002 roku wytwórnia EMI International rozwiązała z Edytą Górniak kontrakt to Edyta podpisała nowy z wytwórnią Vigin Germany. Wtedy też Edyta Górniak wydała swój następny międzynarodowy album pt.: „Perła”, na którym znalazły się utwory takich twórców jak choćby Rick Nowels. Na polskim rynku płyta ta ukazała się dodatkowo wraz z polskojęzyczną płytą, z której pochodzą utwory takie jak: „Jak najdalej” czy „Nie proszę o więcej”. W Polsce to podwójne wydanie rozeszło się nakładem 40 tysięcy egzemplarzy.
W tym samym roku Edyta Górniak wykonała polski hymn narodowy w czasie Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Niestety ten występ nie przypadł do gustu Polakom, a nowa wersja hymnu zamiast popularności przyniosła Edycie Górniak wstyd.
W roku 2003 Edyta Górniak promowała swoją płytę „Perła” – tym razem jej angielską część, czyli „Invisible”, która zawierała jeszcze dodatkowy utwór klubowy „Impossible”. Jednak ta innowacyjność nie przypadła do gustu niemieckiej publiczności. W nowym wizerunku Edyty (bo teraz tak się podpisywała pod swoimi utworami) Górniak się jednak nie spodobała. Płyta ta sprzedała się jedynie w zaledwie kilkunastu tysiącach egzemplarzy, a wytwórnia stopniowo rezygnowała z wydawania kolejnych singli i realizowania kolejnych klipów, by rok później ostatecznie rozwiązać z nią kontrakt. Co więcej sama Edyta Górniak odeszła również z polskiej wytwórni muzycznej Pomaton EMI. Od tego momentu Edyta Górniak zaczęła być niezależną artystką.
W 2004 roku Edyta Górniak postanowiła założyć własną, niezależną wytwórnię EG. Production i nawiązała współpracę z nieznanym wówczas duetem – Mathplanete, z którym nagrała płytę w zupełnie innym stylu. Krążek z muzyka chillout, który był promowany przez singiel „Lunatique” (francuski). Singiel ukazał się w maju 2005 roku jego pojawienie przeszło bez większego echa mimo, że był to powrót Edyty Górniak na rynek muzyczny. Zupełnie inaczej niż było to w przypadku powrotów w 1997 roku i 2002. To sprawiło, że do singla nie nagrano teledysku.
W tym samym miesiącu, czyli w maju miała miejsce również premiera singla „Krople chwil…”, który promował kampanię reklamową wody mineralnej Cisowianka, w której wokalistka wzięła udział.
Dodatkowo w grudniu wyszedł drugi singiel „Sexuality”. Singiel ten był promowany przez rozbieraną sesję zdjęciową dla miesięcznika Playboy, która ukazała się w styczniu 2006 roku. Autorami tej sesji byli Marlena Bieleńska (Vogue) i Tomasz Drzewiński. Nakład pisma wynosił wtedy aż 130 tysięcy i ukazał się w dwóch wersjach okładkowych. I choć również do singla „Sexuality” nie wydano teledysku, ale dodatkowo na singlu umieszczono reportaż z sesji zdjęciowej „Playboya”.
Z racji tego, że album z muzyką klubową nie sprzedawał się najlepiej Edyta Górniak porzuciła pomysł nagrywania kolejnej płyty w tej tematyce i skupiła się nad praca nad nowym albumem popowym. Dlatego też Górniak szukała nowego wydawcy. Postanowiła nawiązać współprace z firmą Sony BMG, a pierwszym efektem ich wspólnej pracy był udział Edyty Górniak w Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, w czerwcu 2006 roku. Artystka wykonała tam utwór pt.: „Cygańskie serce”, który zajął drugie miejsce w głosowaniu publiczności. Edyta Górniak przegrała z zespołem Virgin.
W tym samym roku Edyta Górniak wzięła udział w przygotowaniach utworu „Wystarczy chcieć”, który powstał z okazji 10. Rocznicy powstania Fundacji Polsat. Utwór ten Edyta Górniak nagrała razem z Mieczysławem Szcześniakiem, Kayah, Natalią Kukulską, Marylą Rodowicz, Robertem Amirianem oraz z Grzegorzem Markowskim.
Listopad 2006, to premiera syngla „Loving You”, który był zapowiedzią nowej płyty. Dodatkowo w styczniu 2007 roku Edyta Górniak wykonała temat filmowy do polskiej wersji hiszpańskiej bajki „Smocze wzgórze”.
Pracę nad nową płytą Edyta Górniak godziła z funkcją jurora w dwóch edycjach popularnego programu emitowanego przez telewizję Polsat „Jak oni śpiewają” (marzec – grudzień 2007).
Pierwszy studyjny album „E•K•G” pojawił się dopiero w październiku. Poza singlem „Loving You” album promował również utwór „List”, czyli polska wersja utworu „I Surrender” pochodzącą z repertuaru Celine Dion. Utwór „List” to równocześnie pierwszy od czterech lat teledysk Edyty Górniak.
Album ten to dodatkowo debiut Edyty Górniak jako autor tekstów. Do albumu wydano również książkę, która zawierała teksty piosenek oraz materiał fotograficzny ukazujący Edytę Górniak autorstwa Tomasza Drzewińskiego.
Płytę tę ostatecznie wydało EG Production oraz grupa Agora SA. Płyta już w kilka dni po premierze zdobyła status Złotej płyty, a w miesiąc później już miała status Platynowej Płyty. Album szybko trafił na czternaste miejsce bestsellerów roku, a na siódme wśród płyt polskich wykonawców.
W tym samym czasie Edyta Górniak wzięła udział w bardzo kontrowersyjnej sesji zdjęciowej dla miesięcznika „Machina”. Edyta Górniak została tutaj ucharakteryzowana na warszawską Syrenkę co miało być swoistym odnowieniem wizerunku najbardziej charakterystycznego symbolu Warszawy.
W tym samym roku, 31 grudnia Edyta Górniak wzięła udział w koncercie sylwestrowym organizowanym przez telewizję Polsat w Krakowie.
W styczniu 2008 roku Górniak oficjalnie potwierdziła plany o trasie koncertowej promującej płytę „E•K•G” oraz dodatkowo miała się ukazać płyta DVD, na której znalazłby się zapis z tej płyty.
Miesiąc później w Radiu Złote Przeboje odbyła się premiera singla „Dziękuję ci”. Utwór ten był jednocześnie ostatnim singlem z płyty, a do trasy koncertowej ostatecznie nie doszło. Promocja albumu zakończyła się na paru, niedużych koncertach.
Wtedy też Edyta Górniak zajęła się następnymi dwoma edycjami programu „Jak oni śpiewają”, gdzie znów zasiadała w jury.
Płyta „E•K•G” przynisła Edycie Górniak kilka wyróżnień w tym: nominacje do „Telekamer” (kategoria: Muzyka), „Wiktorów 2007” (kategoria: Muzyka, Estrada), a także otrzymała nominację do nagród „Viva Najpiękniejsi” i „Kobieta Roku Glamour 2007”, a także nominacje do „Superjedynek 2007” (kategorie: wykonawca roku, płyta roku).
W lipcu 2008 roku Edyta Górniak wystąpiła na sopockim Festiwalu „Top Trendy”. Wzięła wówczas udział w koncercie „Top”.
Warto tutaj dodać, że w czerwcu Edyta Górniak odmówiła dwóch bardzo ważnych występów : pierwszy z okazji piętnastolecia swojej kariery, który miał się odbyć w ramach Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (wtedy to organizator nie zgodził się na jej wieczorny koncert), a drugi podczas koncertu Celine Dion, gdzie Edyta Górniak miała wystąpić jako suport (tym razem management Dion nie zgodził się, by Edyta Górniak wystąpiła na żywo).
Październik 2008 to dla Edyty Górniak przede wszystkim wygranie w plebiscycie zorganizowanym z okazji 60-lecia EMPIKu, gdzie Edyta Górniak zdobyła statuetki w kategoriach: Najważniejsza osobowość ostatnich 60 lat oraz Najważniejsza płyta ostatnich 60 lat (album „Dotyk”)
W listopadzie 2008 roku Edyta Górniak nagrała utwór „To nie tak jak myślisz”, do którego nagrano również teledysk, a sama piosenka szybko dostała się na play listy większości polskich stacji muzycznych i rozgłośni radiowych. Warto zaznaczyć, ze od czasu premiery „Impossible” utwory Edyty Górniak nie pojawiały się w mediach, czyli prawie sześć lat.
22 grudnia 2008 roku wydano album „Zakochaj się na Święta w kolędach”, na którym znalazło się pięć kolęd w języku polskim oraz pięć popularnych amerykańskich utworów świątecznych. Płytę można było dostać jako dodatek do Gazety Wyborczej.
W kwietniu 2009 roku Edyta Górniak otrzymała Eska Music Award w kategorii Przebój Roku za piosenkę „To nie tak jak myślisz”, który promowal polską komedię romantyczną pt.: „To nie tak jak myślisz kotku”.
Jak już zostało wspomniane wcześniej poza muzyką Edyta Górniak robi również inne rzeczy, w tym przede wszystkim jest jurorem popularnego programu „Jak oni śpiewają” emitowanego przez Polsat (wszystkie, dziesięć edycji), a także zajmowała się promocją Radia ZET (wraz z Borysem Szycem wystąpili w kampanii reklamowej, w 2006 roku).
Obecnie Edyta Górniak niestety jest bardziej znana ze swoich wypowiedzi ukazujących się regularnie w prasie kolorowej, a także niewybrednych komentarzy padających pod adresem jej niekiedy dziwacznego zachowania.
27 marca 2004 roku na świat przyszedł syn Edyty Górniak i muzyka Dariusza Krupy. Jednak związek, po czterech latach (ślub, 11 listopada 2005 roku) rozpadł się, a w prasie brukowej toczy się medialna wojna pomiędzy małżonkami.

Twórczość
Edyta Górniak nagrała dziewięć albumów: Dotyk (1995), Kiss Me, Feel Me (1997), Edyta Górniak (1997) oraz Edyta Górniak edycja specjalna (1997), Perła (2002, 2003 – edycja specjalna), Invisible (2003), EKG (2007) oraz Zakochaj się na Święta w kolędach (2008). Wydano też jeden album koncertowy Live’99 (1999).
Do najważniejszych utworów Edyty Górniak wydanych w formie singli zaliczyć należy przede wszystkim zaliczyć utwory takie jak: Once In A Lifetime – To nie ja, Jestem kobietą, Dotknij…, Love Is On The Line, To Atlanta, Then You Come Back To Me, Hope For Us, Lustro, Dumka na dwa serca, Stop!, Anything, One & One, Linger, Hunting High & Low, Jak najdalej, Nie proszę o więcej, Słowa jak motyle, Perła, Impossible, The Story So Far, Whatever It Takes, Make It Happen, Nieśmiertelni, Nie było – z zespołem Sweet Noise, Krople chwil…, Lunatique, Ona i On, Sexuality, Loving You, List, Dziękuję Ci, To nie tak jak myślisz oraz Mizerna Cicha.

Edyta Górniak ma na swoim koncie również przygotowanie utworów do takich filmów jak: Pajęczarki (1993), Pocahontas (1995), Mulan (1998), Ogniem i mieczem (1999), Smocze wzgórze (2006) oraz To nie tak jak myślisz, kotku (2008).

Marta Kotas

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :