Zakład powstał w 1882 roku i był jednocześnie pierwszą fabryką zapałek na polskich ziemiach. Założyli go Karol von Gehlig i Julian Huch. W 1930 roku fabrykę zmodernizowano do czego poniekąd zmusił pożar, który wybuchł tam kilkanaście lat wcześniej. Wtedy też w fabryce wstawiono maszyny firmy Durlach, które działają do dnia dzisiejszego.
W latach następnych fabryka została zmieniona w Państwowe Przedsiębiorstwo Częstochowskie Zakłady Przemysłu Zapałczanego, a w 2002 roku przy fabryce uruchomiono Muzeum Produkcji Zapałek, które tworzy również sama fabryka.
Z racji tego, że muzeum połączone jest z fabryką wszyscy odwiedzający poza zabytkowym parkiem maszyn, dokumentacją związaną z przemysłem zapałczanym, a także stałą ekspozycją Anatola Karonia pt.: Rzeźby z jednej Zapałki, wystawą filumenistyczną (etykiety pudełek po zapałkach z czasów dwudziestolecia międzywojennego, czasów powojennych i czasów współczesnych) mogą prześledzić proces powstania zapałki: od korowania drewna, produkcji patyczków do tworzenia pudełek na zapałki.
W fabryce produkuje się zapałki z najpopularniejszej serii Black Cat oraz zapałki grillowe, kominkowe oraz reklamowe.
Marta Kotas 2009-08-12