Wrocławska galeria Entropia została założona w 1988 z inicjatywy Alicji i Mariusza Jodko. Od początku swojej działalności prowadzi intermedialny program wystawienniczy. Początkowo niezależna przestrzeń wystawiennicza w latach 90. stała się instytucją finansowaną przez miasto Wrocław, i tym samym funkcjonuje jako galeria miejska. Z założenia prezentuje awangardową sztukę współczesną, która opiera się przede wszystkim na nowych technologiach – video art, animacja komputerowa, pokazy intermedialne, etc. Oprócz systematycznej działalności wystawienniczej profil galerii sankcjonowany jest poprzez organizację warsztatów, pokazów i przeglądów filmowych, eksperymentalnych koncertów, a także działań w zakresie sztuki performances i nowych mediów.
Działalność Entropii, która konsekwentnie poszukuje niezależności i oryginalności w sztuce nie bacząc na chwilowe mody, wymyka się uproszczonej charakterystyce.
Galeria Entropia stara się również promować lokalnych, wrocławskich artystów ( np. Anna Płotnicka), a także młodych twórców (np. Kuba Bąkowski, Olaf Brzeski), nierzadko absolwentów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, tym samym stając się miejscem ich debiutów. Otwarty charakter przestrzeni daje możliwość zaprezentowania szerszej publiczności działań niestandardowych, oryginalnych i niepoddających się ogólnym procesom klasyfikacji sztuki. Entropia wychodzi również z inicjatywą do najmłodszego odbiorcy, od dłuższego czasu organizując warsztaty animacji dla dzieci – Dziecięca Wytwórnia Filmowa – które docelowo mają przybliżyć najmłodszym warsztat animacji zarówno klasycznej, jak i komputerowej. Wystawiennicza aktywność przeplata się z edukacyjnymi eventami, koncentrującymi się na wykładach znamienitych teoretyków sztuki przede wszystkim mediów, takich jak Ryszard W. Kluszczyński czy Piotr Krajewski. Stosunkowo dużą wartość posiada również dynamiczna działalność wydawnicza, na bazie której udostępniany jest w wersji on-line autorski periodyk artystyczny Entropia Art Magazin, który zawiera głównie krytyczne teksty Mariusza Jodko i Andrzeja Reraka.
Galeria Entropia mieści się w stosunkowo małym pomieszczeniu na parterze w jednej z wrocławskich kamienic przy ulicy Rzeźniczej.
Już samo wejście do, ukrytej w przedwojennej bramie przy ulicy Rzeźniczej, Entropii przygotowuje nas na spotkanie z czymś alternatywnym i niszowym. Bo i celem tej powstałej w 1988 roku galerii jest poszerzanie granic tego, co zwykło nazywać się sztuką. Nie zobaczymy tu raczej dostojnych rzeźb i malowideł – w zamian możemy stać się uczestnikami happeningów, performans”ów, spektakli, koncertów i pokazów filmowych. Galeria to również miejsce spotkań wrocławskich artystów, uznawane za azyl w ucieczce przed komercją.
Pomimo niedużej przestrzeni, uznawana jest przez krytyków sztuki za jedno z najważniejszych miejsc na artystycznej mapie Polski, co świadczy o jej prestiżu i niepodważalnych zasługach w promowaniu sztuki awangardowej.
Kama Wróbel
Galeria ENTROPIA
50-129 Wrocław
ul.Rzeźnicza 4
tel/fax 071/3444 634
entropia@entropia.art.pl
Cytaty
http://www.facebook.com/group.php?gid=18828237881
http://www.e-wroclaw.com/miejsce/103-Galeria_Entropia
Ilustracje:
http://www.obieg.pl/files/images/jakubowicz01_1.jpg
http://www.wroclaw-life.com/pictures/m.103.jpg
http://info.galerie.art.pl/galgif/en_ib.JPG
http://skocz.com/miniaturki/male/kat_17/162751.jpg