Artyście pomagali studenci Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
Instalacja-napis powstała na ścianie o wymiarach ok. 8 na 12 m. Składa się z wyciętych za pomocą lasera metalowych liter o wysokości ok. 140 cm, przykręconych w odległości 5 cm od ściany. Część z nich została pomalowana na niebiesko, na niektórych widać twarze.
Litery zostały wycięte według projektu Alberoli. Malowaniem liter zajęli się studenci katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. „Staliśmy na wysięgniku. Część liter pomalowaliśmy na niebiesko, a na pozostałych, z pomocą rzutnika, nadrukowaliśmy kontury twarzy, które zostały wcześniej narysowane przez Alberolę” – opowiadał PAP student drugiego roku Mateusz Hajman.
Dzieło Alberoli jest kompilacją malarstwa i wykonanej z metalowych liter frazy słownej „Wróć do rozmowy”. Nie jest to typowy mural, z jakich m.in. zasłynął Alberola. Pomysł był wielokrotnie zmieniany, ponieważ faktura ściany uniemożliwiła realizację pomysłu w pierwotnym jego kształcie.
Prace nad dziełem koordynował asystent artysty, Michel Bertrand. W pracach nad instalacją, oprócz Hajmana, pomagał Krzysztof Piętka. „Jean-Michel Alberola jest niezwykle otwartym człowiekiem, z kolei jego asystent to perfekcjonista” – ocenił Hajman.
Alberola był w Katowicach wielokrotnie. W swoim dziele nawiązał do „rozmowy o roli sztuki w przestrzeni miasta”, rozpoczętej wraz ze startem Katowic w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016. Francuski artysta był jednym z ambasadorów katowickiej kandydatury.
Instalacja, która powstała na ścianie budynku Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego, jest próbą zmierzenia się z trudną historią Katowic – jak powiedział Alberola na ubiegłotygodniowej konferencji prasowej w Katowicach. Tłumaczył, że aby mogło dojść do „odciążenia” historii Katowic, trzeba „powrócić do rozmowy, znaleźć odrobinę świeżego powietrza”.
Jean-Michel Alberola urodził się w 1953 r. w Algierii, mieszka i pracuje w Paryżu. Jest uznawany za jednego z najważniejszych innowatorów francuskiego malarstwa lat 80. minionego wieku. W swojej twórczości łączy malarstwo ze słowem. Uprawia też grafikę, kolaże, rzeźbę, znany jest także z malowania bezpośrednio na ścianach galerii. W swoich dziełach wykorzystuje różnorakie materiały, tworzy instalacje artystyczne złożone z pasteli, rzeźb, fotografii, plakatów, filmów i tekstów. (PAP)
ktp/ hes/