Na ekspozycji zaprezentowano po raz pierwszy unikatowy zbiór 53 płócien i ponad 230 prac na papierze Jacka Sempolińskiego, dokumentację jego twórczości plastycznej z kilku ostatnich lat. Obrazy i rysunki pochodzą m.in. z cyklów „Cyfry Arabskie”, „Litery Łacińskie”, „Litery Żydowskie” czy „Narożnik”.
Według dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki, Elżbiety Fuchs, Sempoliński to artysta, który w niemal każdym obszarze swojej działalności rozwinął wybitne umiejętności – jako filozof, artysta-malarz czy wykładowca warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wystawa jego prac w Łodzi czynna będzie do 29 października.
Jacek Sempoliński – malarz, rysownik, pedagog, krytyk i eseista – urodził się w 1927 roku w Warszawie. Jest absolwentem stołecznej Akademii Sztuk Pięknych. Za jego debiut artystyczny uznaje się udział w prestiżowej wystawie „Przeciw wojnie – przeciw faszyzmowi” w warszawskim Arsenale w roku 1955. W latach 1988-2004 był wykładowcą warszawskiej ASP.
We wtorek wieczorem na rynku Manufaktury w ramach muzycznej inauguracji festiwalu wystąpią wirtuoz akordeonu Vitaly Podolsky z izraelskim zespołem Agite Drive Ensemble oraz grupa Czesław Śpiewa. Agite Drive Ensemble ma w swoim repertuarze ludowe melodie serbskie, macedońskie, węgierskie i cygańskie – wszystko w jazzowym stylu. Na ich koncertach nie brakuje też klimatycznych tang Astora Piazzolli.
Na pierwszy dzień festiwalu w ramach wydarzeń literackich zaplanowano także spotkanie ze znaną rosyjską poetką i tłumaczką dzieł Zbigniewa Herberta i Czesława Miłosza – Natalią Gorbaniewską.
Druga edycja Festiwalu Łódź Czterech Kultur potrwa do 17 września. Impreza zastąpiła Festiwal Dialogu Czterech Kultur. Prezentuje kultury: polską, żydowską, niemiecką i rosyjską, a w programie festiwalu znajdują się wydarzenia z dziedziny literatury, teatru, filmu, muzyki i sztuk wizualnych. W tym roku festiwal przebiega pod hasłem „Mistrzowie”.
Wśród festiwalowych wydarzeń znalazła się wystawa w Muzeum Miasta Łodzi prac urodzonego w rodzinie żydowskiej w Łodzi Artura Szyka – grafika, ilustratora książek, scenografa i karykaturzysty. 13 września przypada 60. rocznica śmierci tego artysty. Na ekspozycji pokazana zostanie seria grafik i rysunków ilustrujących „Statut Kaliski”; wystawie towarzyszyć będą warsztaty dla młodych karykaturzystów.
W ramach prezentacji sztuk wizualnych zaplanowano też wystawę fotograficzną „Architektura przymusu” zaaranżowaną w bunkrze przeciwatomowym na terenie elektrociepłowni EC4. Swoje prace zaprezentują na niej artyści z Polski, Belgii i Portugalii.
W związku z obchodami roku Czesława Miłosza studenci Akademii Sztuk Pięknych pokażą fotografie, rysunki i prace wideo inspirowane postacią poety. Głównym wydarzeniem literackim będzie spotkanie poświęcone poezji Miłosza, w którym wezmą udział m.in. autor biografii noblisty Andrzej Franaszek i Adam Michnik. Gościem festiwalu będzie także znany pisarz izraelski, autor scenariuszy i filmów, Etgar Keret.
Teatralna część festiwalu skupiona została wokół twórczości Hanocha Levina – mistrza współczesnego teatru izraelskiego, którego rodzina przed wojną
wyemigrowała z Łodzi. Zobaczyć będzie można trzy spektakle na podstawie jego dramatów: „Mord” łódzkiego Teatru Nowego, premierę przedstawienia „Kaskada” na podstawie „Udręki życia” w Teatrze im. Jaracza oraz spektakl „Sprzedawcy gumek” warszawskiego Teatru IMKA.
Na festiwalu zagości także Leo Kantor – aktor i znawca filmu dokumentalnego, który pokaże monodram „Tam, gdzie rosną porzeczki”. Blok filmowy został poświęcony tradycji humoru żydowskiego w kulturze oraz prezentacji twórczości jednego z najsłynniejszych reżyserów komediowych Mela Brooksa.
W programie festiwalu znajdą się także warsztaty żydowskiej wycinanki i tańca oraz gry na bałałajkach, które poprowadzi wirtuoz tego instrumentu Alexander Paperny. Z koncertami wystąpią m.in. zespół Łąki Łan i niemiecka grupa Deriglasoff Band.
Specjalnym gościem epilogu festiwalu, zaplanowanego na 23-24 września, będzie niemiecki reżyser teatru tańca i uczeń Piny Bausch – Raimund Hoghe. Poprowadzi on w Łodzi lekcję i wykład oraz pokaże przedstawienie „L’Apres-midi”.
Organizatorem Festiwalu Łódź Czterech Kultur jest Centrum Dialogu im. Marka
Edelmana. Wstęp na większość imprez jest wolny. (PAP)
szu/ hes/