„Otwieramy dziś nie tylko kolejną atrakcję Centrum, ale bardzo ciekawy fragment miasta. To wynik przemyśleń, że miejscem nauki nie jest pudełko, w którym często zamyka się ekspozycje. Nauka powinna wychodzić do ludzi i być częścią społeczeństwa” – powiedział dyrektor CNK Robert Firmhofer.
Dodał, że przestrzeń Parku o powierzchni 15 tys. m kw. łączy kilka funkcji. „Wychodzimy z częścią naukową, czyli eksponatami, ale tworzymy też przestrzeń do rozrywki i odpoczynku w bezpośrednim sąsiedztwie Wisły” – zaznaczył dyrektor CNK.
Na spacerujących po Parku czekają m.in. cztery eksponaty artystyczne, które w nietypowy sposób wykorzystują efekty dźwiękowe i właściwości fali głosowej.
Jednym z nich jest instalacja autorstwa Elżbiety Weli Wierzbickiej o nazwie „Szeptacze”. „Eksponat składa się z nietypowych, pięknie wypolerowanych elementów, dzięki którym każdy może stworzyć koncert składający się z niepowtarzalnych dźwięków. Instalacja ożywa, kiedy wejdziemy w jej obręb”- opisała kierownik działu artystycznego CNK Dagmara Babińska. Dzięki „Szeptaczom” w samym centrum Warszawy można wysłuchać szumu morza, odgłosu wulkanu lub burzy.
Poza tym, na zwiedzających czekają m.in. zwierciadła akustyczne, czyli dwa betonowe zwierciadła ustawione na brzegu Wisły tak, by mogły przekazywać sobie dźwięki. Przykładając ucho do jednego ze zwierciadeł można usłyszeć słowa wypowiadane przy drugim z nich. „Echo” i „Konferencja” umożliwiają komunikowanie się na odległość.
Częścią Parku jest także galeria plenerowa, czyli pawilon wystawienniczy, zaprojektowany z myślą o wydarzeniach artystycznych, debatach czy spotkaniach z autorami. Jak zapowiedziała Babińska, pierwsze wystawy będzie można obejrzeć od wiosny 2012 roku.
Za to już w tym roku, od 22 lipca, w Parku Odkrywców zacznie działać kino letnie, w ramach którego CNK zaprezentuje osiem filmów m.in. „Matrix”, „Incepcję” i fabularny debiut dokumentalisty Bartka Konopki „Lęk wysokości”.
„Będziemy pokazywać filmy pod ogólnym hasłem +Mózg podejrzany+. Podejrzany też dlatego, bo będziemy go podglądać z zaproszonymi specjalistami: psychologami czy neurochirurgami” – zapowiedział Robert Firmhofer. Projekcje będą odbywały się w piątki o godz. 21.
Z okazji otwarcia Parku Odkrywców na najbliższą sobotę i niedzielę Centrum przygotowało dla warszawiaków kilka specjalnych atrakcji. Wszyscy, którzy zajrzą do Parku będą mogli wypożyczyć gry planszowe, zobaczyć pokaz baniek mydlanych, wziąć udział w warsztatach budowy latawców lub nauczyć się tai chi.
Firmhofer podkreślił, że Park jest nieogrodzony, a wejście do niego bezpłatne. „Zapraszamy wszystkich, także tych, którzy nie są zainteresowani nauką i jej doświadczaniem. To symboliczne pokazanie, że Centrum Nauki nie jest zamknięte w świątyni, że nauka jest częścią życia społecznego i wychodzi w przestrzeń publiczną” – powiedział dyrektor CNK.
W otwartym w listopadzie 2010 r. CNK zwiedzający mogą przeprowadzać eksperymenty w sześciu stałych galeriach: „Korzenie cywilizacji”, „Strefa światła”, „Świat w ruchu”, „Człowiek i środowisko”, „Re:generacja” i specjalnej galerii dla dzieci „Bzzz!”. Od czerwca działa też inna atrakcja – planetarium „Niebo Kopernika”.
CNK jest wspólną inicjatywą miasta st. Warszawa, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. (PAP)
ekr/ agt/