Prezydent Komorowski odwiedził Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

Prezydent Komorowski odwiedził Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

„Dokonania, które widać gołym okiem w postaci nie tylko budynku, ale i instytucji, która pracuje, działa, która niesie wartość kultury polskiej w Krakowie i wymiarze także międzynarodowym” – ocenił Komorowski.

W MCK prezydent wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym pracownikom tej instytucji. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowany został dyrektor Centrum prof. Jacek Purchla, a Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymała jego zastępczyni – Anna Gawron. Dyrektor i zastępczyni pełnią swe funkcje w Centrum od 20 lat.

Komorowski podkreślił, że odznaczenia przyznane szefom MCK są równocześnie formą uznania dla całego zespołu.

Prezydent zachęcał pracowników MCK do dalszego wypełniania istotnej roli, jaką jest „świadczenie o tym, że kultura, która jest elementem najsilniej związanym z tym, co nas tworzy w wymiarze historycznym, jako naród i wspólnotę, jest równocześnie czymś, co możemy najłatwiej i z największym pożytkiem konfrontować w wymiarze międzynarodowym”.

Dyrektor MCK prof. Jacek Purchla podkreślił, że instytucja ta jest dzieckiem zmian politycznych na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku.

„To jest przestrzeń dialogu i my ten dialog prowadzimy, z partnerami innych krajów” – mówił Purchla, zaznaczając, że o ile Warszawa skupia się na relacjach z Zachodem i Wschodem, to „polską racją stanu jest, aby Kraków był polskim oknem na Południe”.

W MCK Komorowski zwiedził trwającą tam wystawę „My i Oni. Zawiła historia odmienności”. Wystawa na podstawie ponad stu prac, m.in. rycin Albrechta Duerera, Pietera Bruegla Starszego, Martina Schongauera, Václava Hollara, Jacquesa Callota, a także ilustracji z albumów medycznych i przyrodniczych opowiada o odmienności, naszym postrzeganiu obcych, uprzedzeniach, ale i fascynacji innością.

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie obchodzi w tym roku 20-lecie istnienia. Dotychczasowy dorobek placówki to ponad 120 wystaw prezentujących ważne zjawiska w sztuce, kulturze i dziedzictwie Europy, ok. 100 międzynarodowych konferencji i seminariów oraz 260 publikacji.

Międzynarodowe Centrum Kultury zainaugurowało działalność na przełomie maja i czerwca 1991 r. podczas odbywającego się w Krakowie sympozjum Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, którego tematem było dziedzictwo kulturowe.

Centrum jest narodową instytucją kultury o charakterze naukowo-badawczym, edukacyjnym i informacyjnym. Placówka angażuje się w projekty badawcze realizowane we współpracy z polskimi i zagranicznymi partnerami.

Centrum to także działające od 2001 r. podyplomowe studia Akademia Dziedzictwa oraz specjalistyczny księgozbiór liczący prawie 25 tys. woluminów.

W 1991 r. placówka zaczynała funkcjonowanie w trzech pokojach, a jej personel stanowiło pięć osób. Dziś centrum zatrudnia ma 50 pracowników, zajmuje spory kompleks wystawienniczo-konferencyjny w zmodernizowanej zabytkowej kamienicy „Pod Kruki” przy Rynku Głównym.(PAP)

rgr/ abe/ gma/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :