Jak poinformowała PAP Małgorzata Porada-Labuda z biura prasowego uczelni, już w poniedziałek o godz. 18.00 rozpocznie się pierwszy z czterech wieczorów filmowych, w czasie których będzie można zobaczyć m.in. obraz Vittorio De Seta „Il mondo perduto” („Zaginiony świat”), który złożony jest z 10 filmów dokumentalnych, nakręconych na południu Włoch w latach 50 oraz „Noi Credevamo” w reżyserii Mario Martone, ponad dwugodzinną fabułę historyczną, której tło stanowi proces jednoczenia się kraju.
W środę otwarta zostanie wystawa „Obiettivo Italia”, na którą złożą się zdjęcia studentów oraz fotoreportaż Gianluki Olcese z karnawału we włoskich Alpach. „Głównym wydarzeniem dni włoskich będzie konferencja naukowa, która rozpocznie się 7 kwietnia. Złożą się na nią trzy sesje tematyczne – kulturalna, historyczno-polityczna i literacka” – mówiła Porada-Labuda.
W czasie sesji wystąpią m.in. kurator oświaty z piemonckiej gminy Rocca Grimalda Vincenzo Cacciola, który opowie jak można wykorzystać regionalne tradycje do promocji i rozwoju regionu oraz historyk sztuki Stefano Mazzoni, który przedstawi historię organizowanego od ponad stu lat weneckiego biennale sztuki współczesnej.
„Zofia Gebhard odkryje natomiast włoskie inspiracje u polskich artystów, a Grzegorz Tokarz mówić będzie o męskich bohaterach w filmach Felliniego” – dodała Porada-Labuda.
Wszystkie imprezy odbędą się w budynku Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Komuny Paryskiej 21. Część referatów wygłoszona zostanie w języku włoskim, ale w razie potrzeby organizatorzy zapewniają tłumaczenie.
Tydzień włoski został zorganizowany z okazji obchodów 150-lecia zjednoczenia Włoch. Imprezę przygotowali doktorantka z Instytutu Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego Michalina Wojaczek, wykładowca w Instytucie Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych wrocławskiej uczelni Gianluca Olcese oraz Mario Marino, profesor wizytujący na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zjednoczenie kraju Włosi datują od 17 marca 1861 r., kiedy to proklamowano powstanie Zjednoczonego Królestwa Włoch ze stolicą w Turynie i koronowano na władcę króla Piemontu Filipa Emanuela II. Rzym został stolicą państwa włoskiego dopiero 10 lat później.(PAP)
mic/ abe/