W programie radia internetowego Q2, które jest częścią stacji WQXR, znajdą się m.in. bloki połączone w dwa 24-godzinne maratony. Usłyszeć będzie można m.in. nagrania znane z festiwali „Warszawska Jesień”, krakowskiej i nowojorskiej edycji UNSOUND, retransmisję koncertu In Memoriam Henryk Mikołaj Górecki, zarejestrowanego na żywo w klubie (Le) Poisson Rouge w nowojorskiej Greenwich Village, a także rozmowy z kompozytorami.
Niezależnie od utworów mistrzów polskiej muzyki XX wieku, Q2 zaprezentuje także kompozycje młodszych twórców, w tym Andrzeja Krzanowskiego, Krzysztofa Wołka i Aleksandra Nowaka.
W Q2-Music nowojorski kompozytor polskiego pochodzenia Jakub Ciupinski przedstawi swój wybór polskiej muzyki współczesnej. Syn Henryka Mikołaja Góreckiego, mieszkający w Teksasie Mikołaj Górecki odpowiadał będzie natomiast na pytania dotyczące twórczości ojca i polskiej muzyki współczesnej.
Jak powiedział PAP producent Q2 Alex Ambrose, pomysł zorganizowania festiwalu polskiej muzyki zrodził się w pierwszą rocznicę śmierci Henryka Mikołaja Góreckiego.
„Sądziliśmy, że najlepszym sposobem uczczenia pamięci, zamiast skupienia się tylko na jego wkładzie do muzyki współczesnej, będzie wykorzystanie utworów i dziedzictwa Góreckiego w celu poznania i zbadania dźwięków pochodzących z jego ojczyzny, a także twórczości jego kolegów i wschodzącego, młodszego pokolenia polskich kompozytorów” – dodał producent.
Ambrose wyjaśnił, że jego radio otrzymało nagrania od różnych polskich instytucji i wytwórni płytowych. Przy organizacji programu Q2 współpracowało zwłaszcza z Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku.
WQXR jest stacją publiczną. Jako jedyna w Nowym Jorku, nadaje wyłącznie muzykę poważną. Prezentuje nowe nagrania muzyki współczesnej, transmisje koncertów na żywo z Metropolitan Opera, Chamber Music Society of Lincoln Center, New York Philharmonic itp. Uruchomiła także Q2 Music, internetową stację skoncentrowaną na twórczości współczesnych kompozytorów, nagłaśnianiu wydarzeń awangardowych oraz ambitnych poszukiwań wychodzących poza tradycję.
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)
ad/ abe/