Będzie to jeden z kulturalnych akcentów zakończenia polskiej prezydencji.
1 lipca w Warszawie, podczas oficjalnej inauguracji Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji, w Filharmonii Narodowej prapremierowo zabrzmiała III Symfonia Pawła Mykietyna na głos i orkiestrę, skomponowana na specjalne zamówienie Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Pięcioczęściowy utwór symfoniczny na alt i orkiestrę zagrała wówczas Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod batutą holenderskiego dyrygenta Reinberta de Leeuwa. Partię solową zaśpiewała wybitna polska śpiewaczka Jadwiga Rappe.
„1 lipca Krajowy Program Kulturalny Polskiej Prezydencji otwieraliśmy tym utworem podczas koncertu w Filharmonii Narodowej. Nie wyobrażaliśmy sobie lepszego muzycznego akcentu na zakończenie polskiej prezydencji. Specjalnie na nasze zamówienie Paweł Mykietyn skomponował dzieło, które znakomicie koresponduje z naczelną ideą naszego programu – Art for Social Change – kultura jako narzędzie zmiany społecznej. III Symfonia łączy muzykę poważną z tekstami sms, z głosem młodego pokolenia, sztukę najwyższych lotów z otaczającą nas rzeczywistością” – mówi dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego Michał Merczyński.
Po prawykonaniu na inaugurację polskiej prezydencji utwór zabrzmi premierowo i to w nowej odsłonie 17 grudnia o 19.00 w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. III Symfonię wykona Jadwiga Rappe – alt, tym razem z AUKSO Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia. Wizualizacje do 50-minutowego utworu przygotował Denis Gauguin.
„Rzeczywiście inauguracja prezydencji wiązała się z szeregiem imprez kulturalnych m.in. właśnie w prawykonaniem tej symfonii. Teraz jeszcze raz utwór zostanie wykonany, jednak trochę w innej odsłonie Orkiestry AUKSO z Tych, która będzie towarzyszyć Jadwidze Rappe. Symfonia powstała mniej więcej rok temu. Takim moim głównym pomysłem, który w jakimś sensie nurtował mnie już wcześniej, było napisanie muzyki poważnej, akademickiej, która w pewnym sensie nawiązuje do muzyki, a poprzez teksty, które wybrałem, w ogóle do kultury dzisiejszej młodzieży” – podkreślił Paweł Mykietyn.
Jak zaznaczył, pragnął napisać utwór w pewnym sensie odarty z jakiegoś „patosu czy koturnów”. „Chciałem, by był to utwór, w którym podmiot liryczny jest takim zwykłym, młodym człowiekiem, poruszającym się po meandrach wielkiego miasta. To taka symfonia w pewnym sensie dionizyjska, ale odarta z jakiejkolwiek pompy” – powiedział artysta podczas piątkowej próby medialnej utworu.
Paweł Mykietyn (ur. 20 maja 1971 r. w Oławie) to kompozytor i klarnecista. Studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie profesora Włodzimierza Kotońskiego (dyplom w 1997). W wieku 22 lat zadebiutował na festiwalu „Warszawska Jesień” utworem „La Strada”.
W 1993 r. jako klarnecista zdobył I. miejsce w drugiej edycji konkursu Młodzi Wykonawcy Muzyki XX wieku, organizowanego przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej. W 1995 r. jego utwór „3 for 13” zajął pierwsze miejsce na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu w kategorii młodych kompozytorów. W 1996 r. utwór „Epifora” zdobył pierwszą nagrodę na IV Międzynarodowej Trybunie Muzyki Elektroakustycznej UNESCO w Amsterdamie w kategorii młodych kompozytorów.
Pisał muzykę na zamówienia festiwalu Warszawska Jesień, Teatru Wielkiego Opery Narodowej, i dla wielu zespołów. W styczniu 2000 r. otrzymał „Paszport Polityki”. W tym samym czasie jego kompozycja „3 for 13” była prezentowana na Midem Classique w Cannes.
Paweł Mykietyn był założycielem i klarnecistą działającego w latach 1990-2005 zespołu Nonstrom, specjalizującego się w muzyce współczesnej. Skomponował muzykę do większości spektakli teatralnych w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. Współpracował także m. in. z Grzegorzem Jarzyną i Pawłem Łysakiem. Jest autorem muzyki m.in. do filmów „Egoiści” Mariusza Trelińskiego, „Ono”, „33 sceny z życia”, „Sponsoring” Małgorzaty Szumowskiej, „Tatarak” Andrzeja Wajdy i „Essential Killing” Jerzego Skolimowskiego. (PAP)
akn/ mce/ abe/