04.11. Warszawa (PAP) – Centrum Nauki Kopernik to świetny pomost między nauką, edukacją i kulturą – uznał minister kultury Bogdan Zdrojewski, który w środę złożył wizytę w centrum. Jednocześnie krytycznie odniósł się do apelu PiS, by instytucja ta nosiła imię prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
„Centrum Nauki Kopernik jest świetnym przykładem jak można zbudować pomosty pomiędzy nauką, edukacją i kulturą. To się w tym projekcie fenomenalnie udaje” – powiedział dziennikarzom przed wizytą Zdrojewski.
Jak podkreślił, budowa Centrum Nauki Kopernik to najważniejsza i największa inwestycja resortu kultury w ostatnich latach, realizowana ze środków europejskich. „Ministerstwo kultury jest największym darczyńcą na rzecz tego przedsięwzięcia. 207 mln zł to prawie 75 proc. kwoty, która była potrzebna do zbudowania Centrum” – powiedział Zdrojewski.
Szef resortu kultury krytycznie odniósł się do inicjatywy przewodniczącego klubu PiS Mariusza Błaszczaka oraz warszawskich radnych PiS, by Centrum Nauki Kopernik nosiło imię prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ich zdaniem, Lech Kaczyński jako prezydent Warszawy był inicjatorem powstania Centrum.
„Patron już jest. To Mikołaj Kopernik. Pamiętam dobrze pana prezydenta i wydaje mi się, że sam nie chciałby, aby zamieniać go w takiej sytuacji” – ocenił Zdrojewski.
Według niego, idea budowy Centrum Nauki Kopernik jest „apartyjna”. „Ta idea nie dotyczy żadnej sfery polityki” – podkreślił minister kultury. Wyraził też nadzieję, że wszystkie osoby oraz instytucje, które przyczyniły się do powstania Centrum, zostaną należycie uhonorowane.
Ministra po gmachu Centrum Nauki Kopernik oprowadzał jego dyrektor Robert Firmhofer oraz przewodniczący Rady Programowej prof. Łukasz Turski.
Uroczyste otwarcie Centrum Nauki Kopernik odbędzie się w piątek 5 listopada. Na pierwszych zwiedzających czeka 350 eksponatów. W ramach inauguracji Centrum odbędzie się także spektakl w reż. Petera Greenawaya i Saskii Boddeke „Wielki Wybuch”.
Budynek Centrum Nauki Kopernik to trzy kondygnacje o powierzchni blisko 20 tys. m kw. Od piątku goście centrum będą mogli przeprowadzać eksperymenty na pięciu wystawach stałych: „Korzenie cywilizacji”, „Strefa światła”, „Człowiek w ruchu”, „Człowiek i środowisko” i specjalną galerię dla dzieci „Bzzz!”.
W kolejnych miesiącach zostaną otwarte również galerie: „Re:generacja”, „Teatr Robotyczny” oraz umieszczony wokół Kopernika i na jego dachu „Park Odkrywców”. W maju 2011 r. ruszy multimedialne planetarium.
Koszt budowy centrum wyniósł 365 mln zł. Inicjatorami budowy były władze miasta Warszawy, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.(PAP)
nno/ hes/