Rozpoczął się 10. Festiwal Harmonijki Ustnej „Harmonica Bridge” w Bydgoszczy i Toruniu

Rozpoczął się 10. Festiwal Harmonijki Ustnej „Harmonica Bridge” w Bydgoszczy i Toruniu

20.08. Bydgoszcz (PAP) – Po raz dziesiąty rozpoczął się w czwartek wieczorem Festiwal Harmonijki Ustnej „Harmonica Bridge”. Koncerty i spotkania muzyków polskich i zagranicznych, grających na tym instrumencie, odbywają się równolegle w Bydgoszczy i Toruniu.

Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu jest toruński bluesman Sławek Wierzcholski, ale „Harmonica Bridge” nie jest imprezą ograniczoną do bluesa.

„W Polsce jest około 30 festiwali bluesowych, zaś festiwal harmonijkowy jest tylko jeden. Podobny jest jeszcze w Trossingen w Niemczech, ale on odbywa się co cztery lata. Nasz festiwal prezentuje różne gatunki muzyczne grane na harmonijce i ta wszechstronność harmonijki jest tu eksponowana i podkreślana” – zaznaczył Wierzcholski.

W tym roku koncerty odbywać się będą do 22 sierpnia, a w Bydgoszczy i Toruniu usłyszeć można będzie artystów z USA, Hiszpanii, Niemiec, Czech, Słowacji, Francji i Polski. Pierwszego dnia w Toruniu wystąpił hiszpański duet harmonijkowo-gitarowy Los Reyes Del Co, a następnie Krzysztof Gąszewski Quartet, laureat konkursu harmonijkowego na festiwalu w Trossingen.

Wśród tegorocznych gości są m.in.: jeden z czołowych niemieckich harmonijkarzy Marc Breitfelder, polska formacja Hard Times, duet czesko-słowacki Bena and Ptasek, czy niemiecka bluesowa formacja Crazy Hambones, która wystąpi z klasycznym amerykańskim bluesowym harmonijkarzem Henrym Heggenem.

Muzykę z pogranicza country i rocka, wykorzystującą brzmienie harmonijki, zaprezentuje amerykańska wokalistka i instrumentalistka Kellie Rucker. Z kolei z triem Bogdana Hołowni wystąpi Sebastian Charlier, uważany za jednego z najwybitniejszych jazzmanów grających na harmonijce diatonicznej.

„Ten instrument ma pewne naturalne ograniczenia, które Sebastian przełamuje. W jego ustach harmonijka staje się równoprawnym instrumentem z saksofonem, trąbką czy innymi instrumentami popularnymi w jazzie” – podkreślił Sławek Wierzcholski.

Kolejnym amerykańskim wykonawcą będzie jazzman i bluesman Billy Gibson, który wystąpi z zespołem instrumentalistki i wokalistki Magdy Piskorczyk. Przed festiwalową publicznością wystąpi także formacja, której liderem jest szef festiwalu Sławek Wierzcholski, czyli Nocna Zmiana Bluesa, tym razem ze skrzypkiem Janem Błędowskim znanym z legendarnej grupy Krzak.

Ostatnim akcentem toruńskiej części festiwalu będzie w niedzielę występ formacji Harmonicamento z Niemiec, kwartetu harmonijkowego, w którego skład wchodzą dwie harmonijki melodyczne, harmonijka basowa i akordowa. Grupa wykona transkrypcje znanych utworów muzyki klasycznej. W Bydgoszczy imprezę zakończy tego samego dnia koncert grupy „Dżem”. (PAP)

olz/ hes/ sto/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :