24.06. Poznań (PAP) – Międzynarodowy Festiwal Teatralny MALTA ma na trzy lata zapewnione bezpieczeństwo finansowe. List intencyjny w sprawie finansowania festiwalu podpisał we wtorek w Poznaniu minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.
We wtorek rozpoczęła się 19. edycja festiwalu – po raz ostatni w starej formule.
Na tegorocznej Malcie do 27 czerwca zaprezentuje się 65 zespołów, w tym 19 zagranicznych. Ogółem widzowie zobaczą blisko 130 wydarzeń w 14 festiwalowych miejscach. Koncert inaugurujący imprezę da we wtorek na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich grupa Nine Inch Nails.
Jak powiedział we wtorek dyrektor festiwalu Michał Merczyński, gwarancja finansowa resortu kultury pozwoli na rozwój festiwalu i realizację nowych planów. Od 2010 roku Malta ma zmienić formułę. Dobrze wyraża ją nazwa imprezy „Malta idiomy”. Co roku festiwal poświęcony będzie innemu zagadnieniu.
„Idiom to jest próba +zeskanowania+ zjawiska artystycznego, problemu, sytuacji, która jest ważna. W przyszłym roku jest to teatr flamandzki, ale za dwa lata są to wykluczeni – nie nazywamy grupy artystycznej, tylko mówimy o pewnym problemie, który istnieje w kulturze współczesnej. Za trzy lata będziemy mówić o Azji i Europie – pewnym pozytywnym napięciu, mostach, które łączą te dwa światy. Za każdym razem to będzie inna sytuacja, ale zasada będzie taka, że będziemy starali się jak najszerzej przedstawić problem w sensie artystycznym i intelektualnym” – powiedział.
Jak dodał, ambicją Malty jest „wkroczenie w krwiobieg najważniejszych europejskich festiwali”.
Minister kultury Bogdan Zdrojewski zapewnił po podpisaniu umowy, że poznański festiwal jest jedną z nielicznych imprez, które mogą liczyć na specjalne wsparcie.
„Jest to pierwsza umowa z pięciu, które w tym roku podpisuję. Gwarantuje ona współfinansowanie przez resort kultury festiwalu o sporym dorobku, wielkich osiągnięciach i perspektywach. Docelowo takich umów będzie kilkanaście. Będą to wybrane przedsięwzięcia, które dostaną gwarancje wieloletnie i nie będą musiały startować w konkursach. Wsparcie wynosi ok. jednej trzeciej budżetu – tak samo będzie w przypadku pozostałych podmiotów, z którymi podpiszemy takie umowy” – powiedział.
Jak dodał, o wsparciu wydarzenia przez resort będzie decydowała m.in. wyjątkowość przedsięwzięcia.
„Pod uwagę brany jest imponujący dorobek, musi to być rzecz oryginalna, niepowtarzalna w skali kraju, za całym przedsięwzięciem musi kryć się autentyczna praca i silni partnerzy. Istotna jest też perspektywa; pokazanie programu, który gwarantuje jakość otwartość świeżość i szerokie spektrum odbiorców” – powiedział.
Umowę podpisali także prezydent Poznania i przedstawiciel sponsora – Grupy Żywiec.
Na Malcie przedstawione zostaną m.in. cztery festiwalowe produkcje. Będzie to tango operita Astora Piazzolli „Maria de Buenos Aires” w reżyserii Małgorzaty Dziewulskiej i z udziałem Joanny Rawik. Festiwal jest też współproducentem spektaklu zespołu Compagnia Pippo Delbono „La Menzogna”.
Dwie pozostałe współprodukcje Malty, które będą miały swoje premiery na festiwalu, to „Aleksandria” teatru Usta Usta Republika oraz „Rabin Maharal i Golem” Asocjacji 2006.
W teatralnej ofercie festiwalowej znajdą się również przedstawienia teatrów niezależnych, takich jak Compagnie Tuig, Teatr Palmera Eldritcha, Kompania Doomsday, Harakiri Farmers, Porywacze Ciał czy Good Girl Killer, a także tegorocznych finalistów konkursu Nowe Sytuacje – zespołów Pieczona Buła, Oprawcy, Movements Factory, Teatr Ba-Ku oraz Orkiestra L’auttuno. Zespoły walczyć będą o nagrodę 30 tys. zł.
Budżet tegorocznego festiwalu to ok. 3,5 mln zł. W przyszłym roku ma być on dwa razy większy. (PAP)