Ponad 140 projektów podczas Roku Polskiego w Izraelu

Ponad 140 projektów podczas Roku Polskiego w Izraelu

28.5.Warszawa (PAP) – Ponad 140 wydarzeń z udziałem ponad 180 tysięcy widzów odbyło się podczas Roku Polskiego w Izrealu, który trwał od marca 2008 do czerwca 2009 roku – poinformowali organizatorzy w czwartek w Warszawie.

Podczas czwartkowego podsumowania Roku Polskiego w Izraelu dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Paweł Potoroczyn podkreślił, że w ciągu ostatniego roku co dwudziesty Izraelczyk miał kontakt z polską kulturą. „Moim zdaniem to najlepszy dowód tego, że Rok Polski w Izraelu był udany” – ocenił Potoroczyn.

Rok Polski w Izraelu był wspólną inicjatywą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Za realizację programu odpowiedzialny jest Instytut Adama Mickiewicza, który wspiera ambasada Polski oraz Instytut Polski w Tel Awiwie.

Zdaniem podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jacka Najdera, podczas Roku Polskiego w Izraelu „przekaz kulturalny doskonale wsparł przekaz polityczny”. „Z naszego punktu widzenia istotne było pokazanie Polski jako kraju skromnego, dysponującego jednak wyjątkową spuścizną, dbającego o relacje polsko-izraelskie(…) Z drugiej strony, odmiennie od stereotypowych wyobrażeń, chcieliśmy pokazać Polskę jako kraj dynamiczny i otwarty” – mówił Najder.

„Sezon Polski w Izraelu nie był sezonem poświęconym Holokaustowi, nie koncentrował się także wyłącznie na relacjach polsko-żydowskich; tym zagadnieniom poświęcamy dużo czasu na co dzień. Podczas Roku Polskiego w Izraelu nacisk był położony na wzajemne poznanie: współczesnej Polski we współczesnym Izraelu” – mówił ambasador Państwa Izrael w Polsce Zvi Rav-Ner.

„To najbardziej trafiona i udana inwestycja kulturalna ostatnich lat” – ocenił minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski w przesłanym na ręce Potoroczyna liście, który odczytała podsekretarz stanu w MKiDN Monika Smoleń.

Oficjalna inauguracja Roku Polskiego odbyła się 9 kwietnia w Izraleu. W The Israeli Opera House w Tel Awiwie zaprezentowano operę „Madame Butterfly” Giacomo Pucciniego w reż. Mariusza Trelińskiego. Była to koprodukcja polsko-izraelska, gorąco przyjęta w Izraelu. Dziewięć spektakli, które pokazano w Tel Awiwie, zobaczyło w sumie 12 tys. widzów.

Także inne wydarzenia Roku Polskiego w Izrealu przyciągnęły liczną publiczność – 6 tys. widzów obejrzało retrospektywę filmów Krzysztofa Kieślowskiego w Tel Awiwie, Jerozolimie i Hajfie. 4 tysiące zwiedzających zobaczyło wystawę polsko-izraelską „Demony” w Muzeum Sztuki Współczesnej w Bat Jam. Celem projektu było skonfrontowanie polskiego i izraelskiego podejścia do tzw. demonów historii i przeszłości. Owacje zebrał także spektakl „Krum” TR Warszawa w reż. Krzysztofa Warlikowskiego – inscenizacja sztuki izraelskiego pisarza Hanocha Levina. Po raz pierwszy widzowie w Izraelu mogli zobaczyć „Kruma” granego w innym języku niż hebrajski.

Rok Polski w Izraelu nie zakończył się jednak ostatecznie. Jeszcze do końca 2009 r. zaplanowano w Izrealu kilkanaście wydarzeń towarzyszących. Wśród nich znalazł się m.in. przegląd polskich animacji prezentowanych w filmotekach Izraela, który rozpoczął się 18 maja i potrwa do 3 czerwca; zobaczyć można obrazy Jana Lenicy, Waleriana Borowczyka czy Tomasza Bagińskiego. W dniach 1-4 czerwca zaplanowano także m.in. plenerowy spektakl „Makbet” Teatru Biuro Podróży w ramach festiwalu teatralnego na 100-lecie Tel Awiwu. Także w czerwcu, w Tel Awiwie i Jafie, odbędzie się projekt „Młoda Polska. Dizajn 2009”, czyli cykl wydarzeń prezentujących najciekawsze dokonania młodych polskich twórców z dziedziny projektowania.

Instytut Adama Mickiewicza organizuje również kulturalne wydarzenia w Autonomii Palestyńskiej. 11 kwietnia w Betlejem odbył się koncert Zespołu Polskiego Marii Pomianowskiej. 26 maja w Domu Pokoju w Betlejem miał miejsce kolejny koncert – recital fortepianowy młodego pianisty Jacka Kortusa. W czerwcu w Ramallah zaplanowano Miesiąc Polskiego Filmu.

Widzowie z Palestyny zobaczą m.in. „Rezerwat” Łukasza Palkowskiego, „Vinci” Juliusza Machulskiego i „Jasminum” Jana Jakuba Kolskiego.

6, 7 i 8 czerwca spektakl „Carmen Funebre” Teatru Biuro Podróży pokazany zostanie w trzech miastach Autonomii Palestyny – Hebronie, Ramallah i Qalqilyeh. Od 15 października w Birzeit będzie można natomiast oglądać instalację „Polish Spring” – kamienną ławę, wzdłuż której płynie woda. Projekt powstał dzięki działaniom organizacji Riwaq, która zaprasza artystów z całego świata do działań w przestrzeni publicznej różnych miast Palestyny. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :