Najpiękniejsze Książki Roku 2008

Najpiękniejsze Książki Roku 2008

22.5.Warszawa (PAP) – Nagrody i wyróżnienia na Najpiękniejsze Książki Roku 2008 rozdano w piątek, drugiego dnia odbywających się w Warszawie Międzynarodowych Targów Książki. W połowie przewidzianych w regulaminie kategorii w tym roku nagród nie przyznano.

Jury w wyniku tajnego głosowania przyznało sześć nagród i kilkanaście wyróżnień. Jak podkreślił przewodniczący jury Józef Wilkoń, oceniając publikacje brano pod uwagę kompozycję, typografię, dobór elementów technicznych, papier, oprawę – to wszystko, co składa się na urodę książki.

W kategoriach „Literatura piękna”, „książki matematyczne, przyrodnicze i techniczne”, „książki dla dzieci i młodzieży”, „podręczniki” oraz „słowniki, encyklopedie, leksykony, poradniki” jury zdecydowało się nie przyznawać w tym roku nagród, a tylko wyróżnienia. „Ta decyzja wynika z troski jury o utrzymanie poziomu konkursu” – komentował Wilkoń.

W kategorii „Książki naukowe, popularnonaukowe (humanistyka)” nagrodzono dwie pozycje: „Miejsce malarstwa. Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie 1948-2008” Wojciecha Włodarczyka (projekt graficzny: Paweł Osial, wydawca: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie) oraz „200 dni Napoleona. Od Pułtuska do Tylży 1806-1807” Andrzeja Nieuważnego, Krzysztofa Ostrowskiego i Tomasza Stępnia (opracowanie graficzne: Lech Majewski, wydawca: „Rzeczpospolita” i Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku).

W kategorii „albumy” nagrody otrzymały trzy książki. Są to: „Ikony. Od średniowiecza do współczesności” Michała Janochy (projekt graficzny: Maciej Buszewicz, wydawca: Arkady), „Polski plakat 21 wieku” Krzysztofa i Agnieszki Dydów (opracowanie graficzne: Władysław Pluta, wydawca: Galeria Plakatu w Krakowie) oraz „Światłoczuły” Tomka Sikory (opracowanie graficzne: Maciej Buszewicz wydawca: Znak).

W dziale „katalogi, bibliofilskie i inne” nagroda przypadła książce „Dada East? Rumuńskie konteksty dadaizmu” – praca zbiorowa pod redakcją Zofii Machnickiej (projekt graficzny: Tomasz Bierkowski, wydawca: Narodowa Galeria Sztuki Zachęta).

W tym roku w konkursie wzięło udział 89 wydawnictw, które nadesłały 165 tytułów. Jury nominowało do nagród 96 książek. Organizowany przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek konkurs na Najpiękniejsze Książki roku jest najstarszym polskim konkursem wydawniczym. W tym roku odbył się po raz 49. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :