17.3.Warszawa (PAP) – Tablica poświęcona pamięci Jerzego Wasowskiego, kompozytora i współzałożyciela Kabaretu Starszych Panów, została we wtorek odsłonięta przy ulicy Wilczej 11 w Warszawie, gdzie artysta mieszkał i tworzył w latach 1950-1984.
„Jerzy Wasowski wśród twórców polskich XX wieku zajmuje miejsce szczególne. Każda skomponowana przez niego piosenka, stanowi dzieło sztuki” – powiedziała prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz.
„Cieszę się, że przechodnie będą mówić: Aha, to tu pisał +Piosenka jest dobra na wszystko+” – powiedziała Maria Wasowska żona kompozytora.
Jerzy Wasowski (ur. 31 maja 1913 w Warszawie, zm. 29 września 1984) był z zawodu inżynierem akustykiem, ale publiczności znany jest jako współzałożyciel Kabaretu Starszych Panów, który stworzył z Jeremim Przyborą w 1958 roku.
Wasowski skomponował dla Kabaretu Starszych Panów dziesiątki popularnych piosenek m.in. „Nie odchodź”, „Wesołe jest życie staruszka”, „Addio pomidory”, „Bo we mnie jest seks”, „Kaziu, zakochaj się”.
Komponował również piosenki estradowe, komedie muzyczne. W sumie stworzył ok. 700 piosenek, w tym ok. 100 dla dzieci, ok. 150 ilustracji muzycznych do słuchowisk radiowych, widowisk telewizyjnych, filmów animowanych i fabularnych, sztuk teatralnych.
Wasowski występował także jako aktor. W cyklu „Kroniki Bolesława Prusa” w TVP (1968-69) zagrał rolę tytułową. Występował gościnnie w Teatrze Powszechnym. Ma na swoim koncie również kilka ról filmowych m.in. w filmach „Upał”, „Ja gorę!”, „Robinson warszawski”.
„Naprzeciwko, po skosie, jest tablica poświęcona Prusowi, którego Jerzy szalenie lubił, którego zagrał w telewizji. Doskonały był w tej roli. Bardzo się cieszę, że oni są naprzeciwko siebie, bo myślę, że Prusowi też by się podobała twórczość mojego męża” – powiedziała Maria Wasowska.
Autorem projektu tablicy Jerzego Wasowskiego jest Wiktor Jędrzejec, a wykonawcą Marcin Jaroszyński. Tablica została wykonana przez Zarząd Terenów Publicznych w Dzielnicy Śródmieście, a sfinansowana ze środków budżetu miasta.
18 marca w Teatrze Collegium Nobillum w Warszawie odbyła się premiera spektaklu „Piosenka jest dobra na wszystko, czyli nieobecni mają rację”, którego scenariusz powstał na podstawie utworów Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. Jest to spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Aktorskiego. (PAP)