25 mln zł na rewitalizację Pałacu w Wilanowie

25 mln zł na rewitalizację Pałacu w Wilanowie

20.07. Warszawa (PAP) – Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski przyznał prawie 25 mln zł dofinansowania na projekt rewitalizacji XVII-wiecznego zespołu pałacowo-ogrodowego w Wilanowie.

Wspólnie ze Zdrojewskim umowę w tej sprawie podpisali w poniedziałek zastępca dyrektora Muzeum Pałac w Wilanowie Wojciech Cibor i główna księgowa muzeum Magdalena Całka. Środki będą przyznane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

„Poprawiając infrastrukturę towarzyszącą temu przepięknemu zespołowi, zyskamy kompletnie nową jakość – nie tylko dla mieszkańców Warszawy, nie tylko dla Polaków, ale dla całej kultury europejskiej” – powiedział w poniedziałek Zdrojewski.

W ramach projektu, który ma być realizowany do 2011 r., przeprowadzone zostaną m.in. prace rewitalizacyjne na terenie czterech wilanowskich ogrodów – wschodniego, północnego, różanego i Parku przy Oranżerii oraz konserwacja elementów architektury ogrodowej – murów z okładzinami kamiennymi, rzeźb ogrodowych, kamiennych elementów fontann.

Realizowane będą też prace konserwatorsko-restauratorskie w sześciu apartamentach króla Jana III Sobieskiego w korpusie głównym pałacu – w Pokoju Chińskim, Garderobie Króla, Sypialni Króla, Pokoju Holenderskim, w Wielkiej Sieni i w Pokoju „al fresco malowanym”.

Elementem projektu będzie też rozbudowa i modernizacja systemów przeciwpożarowych i przeciwwłamaniowych w zespole pałacowo-ogrodowym.

W ramach części projektu dotyczącej digitalizacji, muzeum utworzy m.in. specjalną stronę internetową, określoną jako Wirtualne Muzeum, za pośrednictwem której Pałac w Wilanowie podziwiać będą mogli internauci z całego świata.

Jak przypomniano, jest to kolejny w ostatnich latach etap rewitalizacji jedynej w Polsce zachowanej letniej rezydencji królewskiej o charakterze barokowym. Na przykład od 2005 do 2007 r. wilanowskie muzeum realizowało prace konserwatorsko-restauratorskie w Pokojach Chińskich i Myśliwskich. Projekt ten, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, został uhonorowany Nagrodą Sybilla 2007 za „wydarzenie muzealne roku”, przyznaną przez ministra kultury.(PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :