100 mln zł środków unijnych na inwestycje łódzkich uczelni artystycznych

100 mln zł środków unijnych na inwestycje łódzkich uczelni artystycznych

23.5.Łódź (PAP) – Prawie 100 mln zł dofinansowania ze środków europejskich otrzymają trzy łódzkie uczelnie artystyczne na realizację inwestycji dydaktycznych. Dwa listy intencyjne i umowę w tej sprawie podpisano w sobotę w Łodzi.

W ramach XI priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” osiem z 18 polskich uczelni artystycznych otrzyma dofinansowanie na inwestycje ze środków europejskich. W sumie ich wartość przekracza 300 mln zł.

Wśród beneficjentów są trzy łódzkie uczelnie – Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi oraz Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego. W sobotę minister kultury Bogdan Zdrojewski podpisał umowę z rektorem AM oraz listy intencyjne z rektorami ASP i PWSFTviT.

„Bardzo istotne są te wszystkie inwestycje, bo są inwestycjami w technologie, nowoczesne nauczanie, w możliwość poszerzenia bazy uczelni i doprowadzenia do tego, aby edukacja artystyczna na najwyższym poziomie była zaawansowana technologicznie” – powiedział dziennikarzom minister kultury Bogdan Zdrojewski. Jego zdaniem ministerstwo kultury jest w czołówce resortów, jeżeli chodzi o pozyskiwanie i wykorzystywanie środków europejskich.

Zdaniem ministra projekty są bardzo wartościowe, a ich atutem było dobre tempo realizacyjne zapisane w umowach, wysoka jakość projektów i fakt, że nie generują one znacznie wyższych kosztów utrzymania.

„Po zrealizowaniu inwestycji trzeba będzie te placówki jeszcze doposażyć. I będą to dodatkowe kwoty, które będą na komputery, piece czy na sprzęt filmowy” – zapowiedział Zdrojewski. Minister spodziewa się, że w sumie 12 uczelni artystycznych uzyska środki europejskie na inwestycje.

Liczy też, że dodatkowe środki na kulturę uda się pozyskać z nowego opodatkowania automatów do gier tzw. jednorękich bandytów.

„Jeżeli mi się uda doprowadzić do sytuacji, żeby 20 proc. podatków z nowego opodatkowania automatów do gier trafiło do kultury, to będzie to kwota ok. 100 mln zł rocznie więcej. Całość tej kwoty powinna być przeznaczona tylko na dwa cele – promocję polskiej kultury poza granicami kraju i na edukację artystyczną, czyli stworzenie funduszu dla doposażenia szkół artystycznych w te elementy, które podlegają najszybszej dekapitalizacji” – zaznaczył Zdrojewski.

AM w Łodzi za środki unijne zamierza wybudować salę koncertową w sąsiedztwie domu studenckiego. W nowym gmachu znajdzie się sala koncertowa z widownią dla 250 osób i estradą dla 80-osobowej orkiestry oraz 80-osobowego chóru. Scena zostanie wyposażona w kanał orkiestrowy i kurtynę niezbędną podczas spektakli operowych. Wartość projektu wynosi 35 mln zł, otrzymane dofinansowanie unijne to 29 mln zł.

Według planów uczelni etap budowlany ma rozpocząć się w lipcu tego roku i potrwać do końca 2011 roku. Kolejny rok zajmie wyposażanie sal. Projekt łódzkiej szkoły filmowej dotyczy budowy Centrum Dydaktyki Nowych Mediów. W czterokondygnacyjnym budynku znajdą się studia fotografii cyfrowej, montażu cyfrowego, animacji i efektów specjalnych wraz z zapleczem dydaktycznym i warsztatowym. Utworzone zostanie także zdygitalizowane archiwum filmowe zbiorów uczelni.

„Mamy ogromne zbiory filmowe, które mogą konkurować z dużymi archiwami w Europie. Są tu wspaniałe filmy Polańskiego, Skolimowskiego, Kieślowskiego, które obecnie są przechowywane w fatalnych warunkach. Chcemy doprowadzić do tego, żeby te dzieła kultury narodowej miały godne miejsce” – podkreślił rektor „filmówki” prof. Robert Gliński.

Dodał, że uczelnia szuka także sponsorów, którzy pozwolą ściągnąć do nowego obiektu nowoczesny sprzęt do montażu czy fotografii cyfrowej. Całkowita wartość projektu to 30,1 mln zł, z czego 25,6 mln zł to środki unijne. Ukończenie projektu planowane jest na lata 2011-2012.

Łódzka ASP planuje zbudować dwa nowe budynki – Centrum Nauki i Sztuki, w którym znajdzie się interaktywna biblioteka i galeria oraz tzw. teatr mody. „Będzie to centrum mody. Aula wielofunkcyjna, ale z przeznaczeniem do pokazów mody. Będzie się mogła tu prezentować nasza katedra, która kształci projektantów ubioru” – podkreśla rektor ASP prof. Grzegorz Chojnacki.

Wartość projektu ASP to 52,4 mln zł (44,6 mln zł środków z UE). Jego zakończenie planowane jest na koniec 2013 roku.

Do podpisania umów doszło podczas drugiego posiedzenia plenarnego Konferencji Rektorów Uczelni Artystycznych. Rektorzy dyskutowali m.in. na temat pozycji szkolnictwa artystycznego w projektach ustaw reformujących szkolnictwo wyższe. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :