Leszek Możdżer

Leszek Możdżer

Jazzman urodzony 23 marca 1971 roku w Gdańsku. Leszek Możdżer jest doskonałym pianistą, odważnym eksploratorem, oryginalnym twórcą i chyba jednym z najwybitniejszych polskich muzyków. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. Naukę muzyki kontynuował aż do roku 1996 kiedy to zdobył dyplom Akademii Muzycznej w Gdańsku. W międzyczasie, będąc w klasie maturalnej zainteresował się jazzem. Uczył się u klarnecisty Emila Kowalskiego, a swój debiut, w zespole Miłość miał dokładnie w swoje dwudzieste urodziny.
Jego przygoda z jazzem zaczęła się dla Leszka Możdżera bardzo pomyślnie. Jeszcze w roku 1993 otrzymał wyróżnienie indywidualne podczas Jazz Juniors, a w 1994 roku zajął I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej odbywającym się wówczas w Katowicach. Od sukcesu na katowickim konkursie Leszek Możdżer wygrywa wszystkie plebiscyty organizowane przez magazyn „Jazz Forum” w kategorii fortepianu. Dodatkowo dwukrotnie został wyróżniony tytułem Muzyka Roku – miało to miejsce w roku 1995 oraz w 1996. Również otrzymał Fryderyka 1998 w tej samej kategorii.
Jeśli chodzi o historię zespołową Leszka Możdżera trzeba tutaj wspomnieć, że w latach 1991 – 1997
był on członkiem formacji „Miłość”, która jest jednym z najważniejszych jazzowych zespołów lat 90. Z „Miłością” nagrał sześć płyt, z czego dwie wspólnie z Lesterem Bowie. W tym samym czasie był również członkiem Kwartetu Zbyszka Namysłowskiego – „Secretly & Confidentially” (1992-1995), „Zbigniew Namysłowski Quartet & Zakopane Highlanders Band”, a także grupy Eryka Kulma Qunitessence (1993-1995).
W połowie lat 90. Możdżer zaczął prowadzić własne zespoły oraz nagrywać własne płyty. Do najpopularniejszych z tamtego okresu krążków należy zaliczyć „Talk to Jesus” z Sekstetem oraz „Facing The Wind”, który powstał w duecie z amerykańskim kontrabasistą Davidem Friesenem.
W roku 1994 powstało solowe nagranie Możdżera „Chopin – Impresje”. Zafascynowany muzyką Chopina Leszek Możdżer wydał pięć lat później album „Impressions On Chopin”, który ukazał się we Francji. A kolejny solowy album Leszka Możdżera zawierał zapis koncertów w filharmonii prezentujący m.in. interpretacje Chopina odgrywane w Kijowie i we Lwowie. Album nosił tytuł „Solo In Ukraine 2000 – 2001”. W tym samym roku Leszek Możdżer wydał jeszcze album „Pub 700” zawierający muzykę z trans – opery „Sen Nocy Letniej”.
Warto tutaj wspomnieć, że Leszek Możdżer współpracuje z większością polskich muzyków jazzowych, a jego koncertów można słuchać nie tylko w Polsce, ale również w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Brazylii, Urugwaju, Argentynie czy Chile. Leszek Możdżer nawiązuje również współpracę z kompozytorami muzyki filmowej. I tak zaczyna tworzyć razem ze Zbigniewem Preisnerem czy Janem Kaczmarkiem. Sam napisał również muzykę do dokumentu „Pub 700” w reżyserii Sylwestra Latkowskiego (Możdżer jest bohaterem filmu) oraz do „Nienasycenia” wg Witkacego, a wyreżyserowanego przez Wiktora Grodeckiego.
Na uwagę zasługuje również jego współpraca z teatrem i realizacje takie jak: „Hair – Love, rock musical”, „Tango z Lady M.”, „Psychosis 4.48”, Dodatkowo jest również autorem muzyki do „Mandarynki i pomarańcze”, trans – opery „Sen Nocy Letniej”, a także do musicalu „Scat”, spektakl „Śluby panieńskie” i „Operetka”.
Leszek Możdżer zajmuje się nie tylko tworzeniem muzyki jazzowej. Jest także autorem „Psalmów Dawidowych” na chór i kwartet jazzowy. Bierze również udział w realizacji projektu Metalla Pretiosa autorstwa Ola Walickiego. Co więcej grał także z międzynarodową orkiestrą Jazz Baltica podczas festiwalu w Salzau.
Leszek Możdżer wystąpił również z Adamem Makowiczem podczas nowojorskiego koncertu w Carnegie Hall, a wydarzenie to zostało nazwane momentem przełomowym w polskiej pianistyce jazzowej. Koncert ten ukazał się również na płycie wydanej obok albumu „Piano”, krążek szybko zyskał tytuł Złotej Płyty. W roku 2004 poza tymi dwoma wydawnictwami ukazała się jeszcze płyta „Pub 700” oraz koncert „Piano Live”.
Rok 2004 to dla Leszka Możdżera również wiele nagród. Do najistotniejszych zaliczyć należy przede wszystkim: Paszport Polityki, Dolnośląski Brylant Roku oraz Nagroda Kulturalna Prezydenta Miasta Gdańska.
Rok później Możdżer nagrał kolejny swój album „The Time”. Krążek ten zyskał szybko miano Podwójnej Platynowej Płyty.
W roku 2006 kapituła Fundacji Kultury przyznała Możdżerowi i Jerzemu Jarockiemu Wielką Nagrodę Fundacji Kultury, która jest przyznawana osobom, które miały szczególny wpływ na polską kulturę. Spośród licznych nagród, którymi wyróżniony został do tej pory Leszek Możdżer należy tutaj wymienić również nagrodę Ministerstwa Spraw Zagranicznych przyznaną za promocję Polskiej Kultury za granicą.
Listopad 2006 to premiera drugiej płyty Możdżera „Between us & The light” nagranej w trio z Larsem Danielssonem oraz Zahorem Fresco. W dwa tygodnie krążek ten zyskał status Podwójnej Platyny.
Rok później odbyła się międzynarodowa premiera albumu „Pasodoble” nagranej również z Danielssonem dla niemieckiej wytwórni ACT, a także premiera krążka „Melisa” – Przemka Dyakowskiego. Leszek Możdżer był producentem i autorem kilku kompozycji.
W tym samym roku ukazała się również kolekcjonerska płyta „Live” (2007), która była zapisem dwóch koncertów Leszka Możdżera z trio. Koncerty te promowały dwa krążki: „Between us & The Light” oraz „The Time”.

Marta Kotas 2009.01.28

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :