W służbie sztuki – część druga

W służbie sztuki – część druga

Choć zespół pałacowo-parkowy w Jabłonnie służy przede wszystkim organizacji konferencji, sympozjów i cyklicznych szkoleń, to jednak piękny zabytkowy pałac i otaczający go malowniczy park pełnią jeszcze jedno ważne zadanie – krzewią sztukę i kulturę. O planach na przyszłość i o tym, co w ciągu roku dzieje się w zespole pałacowo-parkowym w Jabłonnie rozmawiałem z Magdaleną Grzelecką, dyrektor Domu Zjazdów i Konferencji Polskiej Akademii Nauk.

O ile mi wiadomo, rozpoczęli Państwo nowy muzyczny cykl: "Letnie spotkania muzyczne im. Bogny Sokorskiej". Czy faktycznie będą to koncerty cykliczne, których możemy się spodziewać co roku w okresie wakacji? Czy jednak był to jednorazowy koncert?
Plan jest taki aby był to cykl. Głównym celem koncertu jest upowszechnienie sztuki wokalnej jednej z najznakomitszych polskich sopranistek koloraturowych jaką była Bogna Sokorska, propagowanie jej dorobku artystycznego i pedagogicznego oraz krzewienie kultury muzycznej w społeczeństwie polskim. Pierwsza odsłona tego cyklu odbyła się w pierwszą niedzielę lipca tego roku. W założeniu miał być to trzydniowy festiwal, ale niestety z powodów finansowych nie udało się to i musieliśmy ograniczyć się do dwóch koncertów jednego dnia. Pierwszy z nich miał miejsce w kościele parafialnym w Jabłonnie. Drugi miał się odbyć w parku, jednak z racji kapryśniej pogody musieliśmy przenieść występ do środka. Koncert trwał trzy godziny i zakończył się owacjami na stojąco. 
Wiem, że organizujecie Państwo też wystawy. Czy jest to równie ważny element co muzyka?
Oba elementy są równie ważne, choć tak się złożyło, że wystaw organizujemy mniej. Wszystkie odbywają się w Galerii Sztuki Współczesnej “Oranżeria”. Pierwszy wernisaż miał miejsce w 2002 roku. Wystawy organizujemy co drugi miesiąc. Prezentujemy twórczość już nie młodych, zdolnych i dobrze zapowiadających się, tylko artystów już znanych i uznanych w Polsce oraz na świecie. Do tej pory zorganizowaliśmy 44 wystawy. Każdej z nich towarzyszy katalog prezentujący wystawione prace. Galeria objęta jest patronatem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Kierownictwo artystyczne sprawuje profesor Stanisław Wieczorek, wieloletni dziekan Wydziału Grafiki a obecnie dyrektor Instytutu Sztuki Mediów, który stworzył od podstaw.
Mamy takie założenie, że pokazujemy prace, które nie były do tej pory wystawiane albo były prezentowane rzadko.
Czy myślała Pani nad rozszerzeniem oferty kulturalnej pałacu o inne dziedziny sztuki?
Moim marzeniem jest przyciągnięcie do pałacu teatru, jednak póki co pomysł ten jest w fazie wstępnych rozmów i planów na przyszłość. Czy coś z tego wyjdzie to się okaże. Duże znaczenie ma tutaj kwestia finansowa. Pomaga nam Gmina Jabłonna a pozostałe środki musimy pozyskiwać sami z własnej działalności jako Dom Zjazdów i Konferencji Polskiej Akademii Nauk. Niestety nie wszystkie fundusze mogą iść na kulturę, ponieważ nie jest to nasza jedyna działalność.
Czy mogłaby Pani pokrótce powiedzieć, dlaczego warto wybrać się do pałacu w Jabłonnie?
Zespół pałacowo-parkowy w Jabłonnie jest jedynym tego typu miejscem w powiecie legionowskim. Jest to nie tylko zabytkowy Pałac z pięknymi wnętrzami, ale również malowniczy park, w którym znaleźć możemy wiele pomników przyrody. To miejsce ma swój urok i swoją magiczną przyciągającą siłę. Jest tu wiele alejek, po których możemy spacerować by odpocząć od zgiełku miasta. Do tego oferujemy strawę duchową w postaci wydarzeń kulturalnych takich jak cykliczne koncerty i wystawy. Znajdzie się też coś dla ciała, ponieważ w podziemiach mamy restaurację. Zatem wszyscy, którzy mają ochotę spędzić czas w pięknym otoczeniu zabytków i natury mogą z powodzeniem odwiedzić nas w pałacu w Jabłonnie.

Michał Wróblewski

Gazeta Powiatowa 20.09.2011

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :