19.06. Moskwa (PAP) – Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew udaje się w piątek do Amsterdamu, gdzie wieczorem w towarzystwie królowej Holandii Beatrix oficjalnie otworzy Ermitaż nad Amstelem – filię słynnego muzeum sztuki w Petersburgu.
Miedwiediew spędzi w Amsterdamie dwa dni. Rosyjski prezydent przeprowadzi tam również rozmowy z premierem Holandii Janem Peterem Balkenende, a także spotka się z szefami największych koncernów holenderskich i międzynarodowych mających siedzibę w Holandii.
Głównymi tematami rozmów Miedwiediewa z Balkenende będą kwestie walki ze skutkami światowego kryzysu finansowego, zagadnienia dwustronnej współpracy gospodarczej – przede wszystkim w sferze energetycznej – a także najważniejsze problemy międzynarodowe, w tym rosyjska inicjatywa zawarcia nowego traktatu dotyczącego bezpieczeństwa w Europie. Liderzy dwóch państw omówią też stosunki Rosji z NATO i Unią Europejską.
Holandia jest jednym z największych partnerów gospodarczych Rosji. W 2008 roku znalazła się na drugim miejscu pod względem obrotów handlowych z Rosją i inwestycji w rosyjską gospodarkę. Te pierwsze wyniosły 62 mld dolarów, a wartość holenderskich inwestycji w Rosji przekroczyła 45 mld USD.
Wśród największych projektów jest otwarta w lutym fabryka gazu skroplonego (LNG) na Sachalinie i planowana magistrala gazowa Nord Stream (Gazociąg Północny). W tym pierwszym partnerem rosyjskiego Gazpromu jest Royal Dutch Shell (27,5 proc. udziałów), a w drugim – Gasunie (9 proc.). Royal Dutch Shell rozpoczął już też rozmowy z rosyjskim koncernem na temat budowy zakładów skraplania gazu na Półwyspie Jamalskim.
Holandia ma jedne z największych na świecie udokumentowanych zasobów gazu (ponad 2,5 bln metrów sześciennych). Obok Norwegii jest jednym z największych eksporterem tego surowca do innych krajów Europy. Dochody z eksportu gazu stanowią 20 proc. budżetu Holandii.
Rosja liczy także na wykorzystanie doświadczeń Holandii w rozwoju swojej infrastruktury portowej i transportowej. Z kolei strona holenderska oczekuje od Rosji zniesienia barier utrudniających handel, zwłaszcza produktami rolnymi.
Ermitaż nad Amstelem będzie największym ośrodkiem wystawowym sztuki rosyjskiej w Europie Zachodniej. Na powierzchni 10,5 tys. metrów kwadratowych będą prezentowane eksponaty nie tylko z zasobów petersburskiego Ermitażu, ale także innych muzeów Rosji.
Muzeum mieści się w Amstelhofie, byłym domu opieki wybudowanym w połowie XVII wieku. Władze Amsterdamu wydzierżawiły ten zespół budynków fundacji zarządzającej muzeum na 50 lat za symboliczne 5 euro.
Idea otwarcia filii Ermitażu w Amsterdamie zrodziła się pod koniec lat 90. W 2001 roku, w czasie wizyty królowej Beatrix w Rosji, podpisano list intencyjny w tej sprawie. Adaptacja budynków pochłonęła 40 mln euro.
Oprócz sal wystawowych w Ermitażu nad Amstelem mieścić się będzie również nowoczesny ośrodek edukacyjno-naukowy z biblioteką, salami wykładowymi i klasami do zajęć z dziećmi.
Pierwsza ekspozycja, opowiadająca o rosyjskiem dworze carskim na przełomie XIX i XX wieku, będzie czynna do 31 stycznia 2010 roku. Złożyło się na nią ponad 1,8 tys. eksponatów ze zbiorów Ermitażu.
Jerzy Malczyk (PAP)