interpretować dowolnie. Każdy znajdzie w nich coś dla siebie, odnoszącego się do indywidualnego świata. Obiekty podobne, problemy również, tylko trochę inne ich przedstawienie.
Często Anna Mierzejewska odnosi się w swoich dziełach do nawet prymitywnych skojarzeń odbiorców, do ich podświadomości, do zwierzęcej natury, do marzeń i snów, dawnych i obecnych lęków. Bardzo często stykając się z codziennością łączy ją z tradycjami i kulturą regionalną. Właśnie to stara się wydobyć z umysłów odbiorców, obserwatorów.
Jej obrazy przepełnione są ekspresją, emocjonalnością, ale nie tylko w kwestiach wyższych, ale jednocześnie typowo pierwotnych, które stara się zakamuflować we współczesnej wizji świata. Anna Mierzejewska jest typową artystką współczesną, która jednocześnie stara się wybiegać poza swoich kolegów artystów, odwołując się właśnie nie tylko do faktycznego świata rzeczywistego, ale jednocześnie do głębi każdego człowieka. Najczęściej sama ona nie stara się tak malować, aby każdy wiedział, co chciała zawrzeć. Stara się ona tworzyć takie dzieła, które przez każdego będą rozumiane odmiennie, według jego potrzeb, natury i charakteru. Jednocześnie przyjmuje ona, że praktycznie każda interpretacja jej dzieła jest interpretacją słuszną, gdyż indywidualną, jedyną w swoim rodzaju i osobistą dla każdego z nas.
Obrazy Anny Mierzejewskiej oprócz typowego charakteru współczesnego, z jego wszystkimi obiektami, stara się nawiązywać do ludowości, dawnych tradycji z tamtejszego otoczenia, regionu. Bardzo często nie jest to jednakże odbierane przez obserwatorów, być może ze względu na zbytnie ich zakorzenienie we współczesności, zaskoczenie taką tematyką, a być może brakiem dobitnych do tego celu aspektów, elementów w samych obrazach artystki.
Jej życie jak na razie opiera się przede wszystkim na zamiłowaniu do malowania, zdecydowanych ruchów pędzlem na płótnie, jak i w życiu. Stara się brać udział w wielu wystawach w samym Wrocławiu, jak i na terenie całego kraju.
Agnes 2008.11.15