09.11. Warszawa (PAP) – Reżyser Grzegorz Jarzyna, zespół aktorski Teatru Narodowego i aktor Jerzy Radziwiłowicz zostali laureatami nagród przyznawanych przez miesięcznik „Teatr”.
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w poniedziałek na warszawskiej Akademii Teatralnej.
Nagrodę im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera 2008/09 otrzymał Grzegorz Jarzyna za reżyserię przedstawień „T.E.O.R.E.M.A.T.” oraz „Między nami dobrze jest” w TR Warszawa.
„W jego spektaklach znajdujemy tajemnicę, piękno, perfekcję reżyserską. Oprócz tego, spektakle te są nowoczesne, nadal są awangardą w polskim teatrze” – zauważył przewodniczący jury konkursu Jacek Kopciński.
„Dziękuję mojemu zespołowi, bo tylko dzięki niemu i wielkiemu zaangażowaniu tych ludzi ja mogłem uzyskać lekką, subtelną nadwyżkę, która stanowi o tym, że państwo zainteresowaliście się tym spektaklem” – mówił Jarzyna.
Przyznawaną za najlepsze kreacje aktorskie Nagrodą im. Aleksandra Zelwerowicza uhonorowano – wyjątkowo – cały zespół Teatru Narodowego w Warszawie. Aktorzy zostali docenieni m.in. za wybitne dzieło zbiorowe w przedstawieniu „Marat/Sade” Petera Weissa, w reżyserii Mai Kleczewskiej.
Dyrektor narodowej sceny Jan Englert podkreślił satysfakcję z przyznania nagrody całemu zespołowi Narodowego. „Przyjemnie jest słuchać wspaniałych słów dotyczących zbiorowej pracy, zbiorowego wysiłku, zbiorowej tajemnicy i uniesienia. Z tym większą frajdą to mówię, że rok temu w tym miejscu Jan Klata, odbierając nagrodę, napluł na warszawskie środowisko teatralne, mówiąc, że w tym bagnie nie da się pracować. Okazuje się, że da się pracować i są reżyserzy, którym się to udało. Nie chcę nikogo atakować, chcę tylko przestrzec przed zbyt łatwo ferowanymi sądami głoszonymi publicznie” – tłumaczył Englert.
Nagrodą specjalną uhonorowano Jerzego Radziwiłowicza za „nadzwyczajną twórczą wszechstronność, objawioną zarówno w działalności aktorskiej, jak translatorskiej”.
Jacek Kopciński uzasadniając werdykt jury zwrócił uwagę, że Radziwiłowicz w ostatnim czasie stworzył wybitne role w teatralnej „Umowie” Pierre’a de Marivaux w Teatrze Narodowym w Warszawie oraz w telewizyjnym serialu „Glina”, a w działalności translatorskiej stworzył przekłady sztuk Moliera i Pierre’a de Marivaux.
W składzie jury znaleźli się, oprócz Kopcińskiego: Monika Żółkoś, Jagoda Hernik Spalińska, Wojciech Majcherek, Tadeusz Nyczek, Katarzyna Tokarska-Stangret.(PAP)
agz/ abe/ jbr/